Už předčil i Kyrgiose s Wawrinkou. Macháč soupeře válcuje a letí žebříčkem

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 3. 2021 15:03
Na okruhu není český tenista, kterému by se letos dařilo víc. Dvacetiletý talent Tomáš Macháč předvádí parádní výkony, poráží jednoho hráče za druhým a letí žebříčkem strmě vzhůru. Dokonce už v aktuální sezoně předčil taková jména, jakými jsou Australan Nick Kyrgios nebo Švýcar Stan Wawrinka.
Tomáš Macháč
Tomáš Macháč | Foto: Reuters

Od té doby, co si loni na podzim vybojoval účast na grandslamu a na French Open potrápil v prvním kole Američana Taylora Fritze, uhání rodák z Berouna vpřed mílovými kroky. 

Ovládl i kvalifikaci pro Australian Open, připsal si premiérovou výhru v hlavní soutěži a slova chvály pro jeho hru měl i desátý hráč světa Matteo Berretini, kterému Macháč senzačně sebral set. 

"Hodlá tenisu obětovat všechno. Cíl má jasně daný a to, co se stalo v září v Paříži, jenom utužilo jeho ochotu a odhodlání. Posunulo ho to o pořádný kus dopředu," přiznal v lednovém rozhovoru pro Aktuálně.cz Macháčův trenér Daniel Vacek.

Společně si nedávají žádné žebříčkové cíle, dvacetiletému českému tenistovi momentálně patří 166. příčka, ani netlačí nijak na pilu a turnaje volí rozumně. Macháč i po druhém kole v Melbourne dál objíždí hlavně challengery a na nich sbírá spoustu bodů.

V pátek si zajistil už semifinále v kazašském Nur-Sultanu, kde si připsal první skalp hráče z elitní stovky Korejce Kwon Soon-wooa. A povolil mu při tom pouhé tři gemy.

Už teď je tedy jisté, že své žebříčkové maximum český tenista zase vylepší. Letošní sezonu má rozjetou jako málokdo. V živém žebříčku je národní jedničkou na 51. místě.

Posbíral letos více bodů než takoví šampioni, jakými jsou Australan Nick Kyrgios, Švýcar Stan Wawrinka, Brit Andy Murray nebo Chorvat Marin Čilić.

"Dobré je, že zlepšit může ještě úplně všechno. Prostor tam je. Nejdůležitější je ale teď zdraví, obzvlášť v dnešní době. Pak uvidíme, jestli turnaje budou, nebo nebudou. Zatím je jich hrozně málo a je složité naplánovat si program," uvažuje Vacek.

Pokud by Macháč kazašský challenger vyhrál, přiblížil by se výrazně první světové stovce. Zbývají mu k tomu ještě dvě vítězství. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Devět omilostněných katalánských politiků a aktivistů opustilo věznici

Devět katalánských politiků a aktivistů, kteří dostali milost od španělské vlády, ve středu opustilo věznici Lledoners. V ní si odpykávali dlouhé tresty za uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti v roce 2017. Informovala o tom agentura Reuters.

Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

Španělská vláda dnes zdůraznila, že udělení milosti neznamená, že je kabinet připravený diskutovat o referendu o nezávislosti Katalánska. Doufá nicméně, že toto gesto dobré vůle podpoří dialog s cílem zachovat Katalánsko coby součást Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy