Už nemůžu, úpí Bellisová po čtvrté operaci. Americký supertalent v mládí přetěžovali

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 4. 2019 8:53
Případ americké tenistky CiCi Bellisové ukazuje, že se s mladým talentem, ať je jakkoli výjimečný, musí zacházet obezřetně a s rozumem. Dnes dvacetiletá hráčka vlétla do světového tenisu v pouhých patnácti, nyní po čtyřech operacích marně vyhlíží návrat na kurty.
CiCi Bellisová stále marně vyhlíží svůj tenisový comeback.
CiCi Bellisová stále marně vyhlíží svůj tenisový comeback. | Foto: Instagram CiCi Bellis

Byla zjevením už ve třinácti, když debutovala na juniorském okruhu ITF. Ve čtrnácti se stala profesionálkou.

Nešetřila se a nešetřili ji ani ti, kteří na ni měli dohlížet. Hodiny a hodiny strávené na kurtu při tréninku se střídaly s obrovským kvantem zápasů.

Už v roce 2014 byla její čísla ohromující - odehrála 35 zápasů mezi profesionálkami a dalších 84 v juniorské kategorii. V další sezoně znatelně ubrala, sezona 2016, kdy už se soustředila výhradně na dospělý tenis, ale opět přinesla explozi utkání. Celkem jich bylo pětaosmdesát. 

Drobná dívka poprvé uhranula svět ve svých patnácti letech. Coby juniorská mistryně USA obdržela divokou kartu na US Open 2014 a v prvním kole senzačně vyřadila třináctou nasazenou Slovenku Dominiku Cibulkovou. Stala se nejmladší vítězkou zápasu v hlavní soutěži newyorského grandslamu od Anny Kurnikovové v roce 1996. 

V sedmnácti už se dostala do 3. kola US Open a získala čtyři turnajové tituly, byla nejmladší tenistkou v elitní stovce. V osmnácti už figurovala na 35. pozici. 

Jenže pak se fenomenálně rozjetá kariéra Catherine Cartan Bellisové změnila v noční můru.

Rodačku ze San Franciska poprvé dostihly zdravotní problémy v mexickém Monterrey před dvěma lety, po utkání s Britkou Naomi Broadyovou. "Asi čtyři dny mě bolely obě ruce. Tehdy jsem to považovala za normální," uvedla Bellisová na instagramovém profilu Behind the Racquet, který spravuje americký tenista Noah Rubin.

Antukovou i travnatou část sezony 2017 odehrála v bolestech a hned několik lékařů se pak shodlo na diagnóze: zánět šlach. Léky nejprve zabraly. Bellisová se je rozhodla vysadit na podzim, před sérií asijských turnajů. "Říkala jsem si, že už je beru moc dlouho. Po sezoně jsem si dala dva týdny volna a pracovala na posílení svalů. Byla jsem nejvýše na žebříčku a chtěla si udržet formu," popsala Američanka.

Tenhle plán jí zpočátku vycházel. V únoru v Dauhá prošla z kvalifikace až do čtvrtfinále, když dokázala porazit třeba Madison Keysovou nebo Karolínu Plíškovou. Na dalším podniku v Dubaji ale vypověděl službu loket. "Doslova jsem cítila, jak mi praskl," uvedla. Přesto odehrála pár zápasů v Indian Wells a v Miami, bolest v lokti i zápěstí ale neustupovala, spíš naopak.

"Už jsem měla dost nekvalifikovaných doktorů, tak jsem jela do Mayo Clinic a podstoupila nejlepší magnetickou rezonanci. Ta ukázala, že mám v zápěstí tři trhliny a že příčinou je příliš dlouhá kost v zápěstí."

Tehdy proběhla první operace a trhliny byly pryč. Okamžitě po doléčení se ale znovu ozval loket. Bellisová podstoupila další vyšetření a jejich výsledek byl šokující. "Ukázalo se, že dvě kosti na sebe tlačí pokaždé, když natáhnu ruku. A že hlavní kost je zlomená. Muselo se to stát tehdy v Dubaji, když mi v něm křuplo," uvedla tenistka, která hrála v roce 2014 finále juniorského deblu na French Open společně s velkou kamarádkou Markétou Vondroušovou.

CiCi Bellisová na dvorci.
CiCi Bellisová na dvorci. | Foto: ČTK

Na řadě byla druhá operace. "Byla jednoduchá. Kost mi zkrátili a já mohla zase hrát."

Jenže dobrá nálada nevydržela Bellisové na dlouho. Pro změnu se ozvalo zápěstí. "Doktor se mi omluvil, že měl ten zákrok udělat už dřív. A že teď už se mu nevyhneme." Operace číslo tři proběhla v listopadu loňského roku a spočívala v tom, že chirurg americké tenistce kost v zápěstí rozpůlil, zkrátil a zápěstí zpevnil titanovou destičkou.

Po dlouhé rekonvalescenci se Bellisová před pár týdny konečně zapojila do tréninku. Brzy ale s hrůzou zjistila, že nic není v pořádku. "Po každém tréninku mi otekla ruka," přiblížila další kapitolu svého martyria.

Lékaři přišli na to, že je titanová destička příliš velká, a na konci března ji museli z Bellisové zase vyndat.

Po čtvrté operaci už čerstvě dvacetiletá Američanka logicky propadá černým myšlenkám. "Nejhorší je to, že už si myslíte, že se vracíte k normálu. Najednou vás to ale pošle úplně zpět na začátek," svěřila se. 

"Takhle už dál nemůžu, ale tenis pro mě znamená všechno. Nikdy bych nic z toho nepodstupovala, kdybych tak nemilovala tenhle sport," uzavřela Bellisová svou srdceryvnou zpověď přece jen se špetkou optimismu.

View this post on Instagram

“During a tournament in Mexico two years ago, after playing against this big hitter, both my arms were sore for about four days. I thought it was normal and something I had to deal with. Everyone just diagnosed it as tendonitis. After getting through the clay and grass with pain doctors prescribed anti-inflammatories, which did help. I went off them, just before Asia, when I thought I was on these pills for too long. I took about 2-3 weeks off during preseason and then did some strengthening. I was at my career high ranking and wanted to continue the momentum. I went into 2017 playing Doha and Dubai. During Dubai I literally felt my elbow crack. It was now Indian Wells and the discomfort in my wrist and elbow was at an all time high. I was fed up with unqualified doctors and went to the Mayo Clinic to get the highest quality MRI. This doctor found three tears in my wrist and that one of the bones in my wrist was too long which caused the tears and impaction. The first surgery ended up solely repairing the tears, as he did not see the original impaction anymore. Shortly after healing my elbow started killing. A doctor examined it and found that two bone spurs hit each other every time I straightened my elbow, and the main one was fractured. This was the crack I felt in Dubai. The bone needed to be shaven down. It was a simple surgery and I got back to playing, but it wasn’t over. Pain returned in my wrist from ‘one of the worst impactions ever’. The doctor apologized for not doing the surgery earlier but now it was a must. They basically cut my bone in half, shortened it, and then put a plate in. This took some real time before I started hitting, but once I got to the baseline something was wrong. I received this swelling on my arm every time I played. We figured out the plate in my arm was too big, causing inflammation and aggravation. I got the plate out last Monday and that’s where I am now. The hardest things have been hitting and getting close to normality and then just being totally set back. There is no way I can do this anymore, but tennis is everything to me. I wouldn’t have done this if I didn’t love this sport.”

A post shared by Behind The Racquet (@behindtheracquet) on

 

Právě se děje

Další zprávy