Smrt otce, brzká emigrace i překonání rakoviny. Martina Navrátilová slaví šedesátiny

Martina Navrátilová s wimbledonskými trofejemi.
Až do doby, kdy z ní bylo dítko školou povinné, byste ji v Řevnicích znali jako Martinu Šubrtovou. Nesla příjmení svého biologického otce. Jenže když jí byly tři roky, rodiče se rozvedli a Martina později převzala jméno Miroslava Navrátila, kterého si matka Jana vzala.
Brzy se musela vyrovnat se ztrátou vlastního otce, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu a on kvůli tomu spáchal sebevraždu. Roli mužského vzoru a prvního tenisového trenéra tak převzal Navrátil.
Šest let trvalo, než dostala americké občanství. Dlouhé roky byla v USA sama, bez rodiny, která mezitím trpěla v Československu za její emigraci. Ale na dálku jim dělala radost svými úspěchy. Dohromady nastřádala 59 grandslamových titulů, 332 týdnů byla světovou jedničkou ve dvouhře a 237 ve čtyřhře.
Do Československa se vrátila po 11 letech, když tu bojovala ve finále Fed Cupu. A i když reprezentovala americkou vlajku, vyprodaná Štvanice jí hlasitě skandovala a podporovala.
Foto: ČTK
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
18. 10. 2016 5:58
Projděte si obrázky ze života a kariéry tenisové legendy Martiny Navrátilové, která dnes slaví 60. narozeniny.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy