Raději dovolená než Praha. Absence amerických hvězd může vést ke změnám ve Fed Cupu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 11. 2018 6:51
Sestry Williamsovy, Sloane Stephensová, Bethanie Matteková-Sandsová. Z plakátu, který před dvěma měsíci dali dohromady čeští organizátoři finále Fed Cupu, koukaly ty největší americké hvězdy a zvaly na velkolepou bitvu proti výběru Petra Pály. Jenže jak se minulý týden ukázalo, byl to spíš bláhový sen. USA přijede reprezentovat "béčkový" tým. Zatímco majitelé vstupenek se rozčilují, revolucionáři turnaje si mnou ruce.
Americký fedcupový tým
Americký fedcupový tým | Foto: Reuters

Do Prahy se tento týden sjede generalita Mezinárodní tenisové federace. Nejen proto, aby shlédla, kdo v O2 areně zvedne nad hlavu stříbrnou mísu, ale také aby se tu komise Fed Cupu pobavila o tom, kam má tato soutěž směřovat. 

"Snad to nedopadne stejně špatně jako v Davis Cupu," vyslovil přání šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, když spolu s Petrem Pálou oznamovali domácí nominaci. Sám je jedním z členů fedcupové komise.

Jenže co šéfové ITF a předsedové federací v Praze uvidí? V první řadě pouze jednu ze čtyř nejlepších amerických tenistek současnosti.

Serena i Venus Williamsovy ukončily sezonu hned po US Open, přestože první z nich ještě na Wimbledonu vyprávěla novinářům, jak by ráda navštívila Prahu, protože tu dosud nikdy nebyla. 

Finalistka Turnaje mistryň Sloane Stephensová se rozhodla raději odpočívat a stejně tak Madison Keysová, která raději dala volno bolavému kolenu. Coco Vandewegheová ještě s předstihem oznámila, že s finále nepočítá a dá si delší volno před novou sezonou.

I když české kvarteto na poslední chvíli oslabila zraněná Karolína Plíšková, budou domácí tenistky proti Danielle Collinsové, Sofii Keninové, Alison Riskeové a deblistce Nicole Melicharové velkými favoritkami. 

Šéfům ITF bude logicky vrtat hlavou, proč Američanky nezlákala účast na prestižním finále a raději si prodloužily dovolenou. Nevypadá to, že jediná reprezentace, která soutěž opravdu bere vážně, je ta česká, a proto se zúčastnila šesti z posledních osmi závěrečných bitev o vítěznou trofej? 

Majitelé vstupenek na víkendový zápas jsou, soudě z ohlasů na sociálních sítích, z americké nominace naštvaní, a právem. Neuvidí nejlepší z nejlepších, byť hostující kvarteto v čele s 35. hráčkou světa Collinsovou Češky určitě minimálně potrápí. A autoři revolučních myšlenek ve Fed Cupu mají další argument pro podobné změny, jaké nastanou od příštího roku v Davis Cupu.

Navýšení počtu týmů ve Světové skupině, systém Final Four na neutrální půdě? Už teď je jasné, že v roce 2019 k drobným novinkám dojde. Týmy si rozdělí více peněz, kapitáni budou moci nominovat hned pět hráček. Klidně je ale možné, že Češi i vinou letošní absence amerických hvězd už další domácí finále jen tak nezažijí.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy