Raději dovolená než Praha. Absence amerických hvězd může vést ke změnám ve Fed Cupu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 11. 2018 6:51
Sestry Williamsovy, Sloane Stephensová, Bethanie Matteková-Sandsová. Z plakátu, který před dvěma měsíci dali dohromady čeští organizátoři finále Fed Cupu, koukaly ty největší americké hvězdy a zvaly na velkolepou bitvu proti výběru Petra Pály. Jenže jak se minulý týden ukázalo, byl to spíš bláhový sen. USA přijede reprezentovat "béčkový" tým. Zatímco majitelé vstupenek se rozčilují, revolucionáři turnaje si mnou ruce.
Americký fedcupový tým
Americký fedcupový tým | Foto: Reuters

Do Prahy se tento týden sjede generalita Mezinárodní tenisové federace. Nejen proto, aby shlédla, kdo v O2 areně zvedne nad hlavu stříbrnou mísu, ale také aby se tu komise Fed Cupu pobavila o tom, kam má tato soutěž směřovat. 

"Snad to nedopadne stejně špatně jako v Davis Cupu," vyslovil přání šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, když spolu s Petrem Pálou oznamovali domácí nominaci. Sám je jedním z členů fedcupové komise.

Jenže co šéfové ITF a předsedové federací v Praze uvidí? V první řadě pouze jednu ze čtyř nejlepších amerických tenistek současnosti.

Serena i Venus Williamsovy ukončily sezonu hned po US Open, přestože první z nich ještě na Wimbledonu vyprávěla novinářům, jak by ráda navštívila Prahu, protože tu dosud nikdy nebyla. 

Finalistka Turnaje mistryň Sloane Stephensová se rozhodla raději odpočívat a stejně tak Madison Keysová, která raději dala volno bolavému kolenu. Coco Vandewegheová ještě s předstihem oznámila, že s finále nepočítá a dá si delší volno před novou sezonou.

I když české kvarteto na poslední chvíli oslabila zraněná Karolína Plíšková, budou domácí tenistky proti Danielle Collinsové, Sofii Keninové, Alison Riskeové a deblistce Nicole Melicharové velkými favoritkami. 

Šéfům ITF bude logicky vrtat hlavou, proč Američanky nezlákala účast na prestižním finále a raději si prodloužily dovolenou. Nevypadá to, že jediná reprezentace, která soutěž opravdu bere vážně, je ta česká, a proto se zúčastnila šesti z posledních osmi závěrečných bitev o vítěznou trofej? 

Majitelé vstupenek na víkendový zápas jsou, soudě z ohlasů na sociálních sítích, z americké nominace naštvaní, a právem. Neuvidí nejlepší z nejlepších, byť hostující kvarteto v čele s 35. hráčkou světa Collinsovou Češky určitě minimálně potrápí. A autoři revolučních myšlenek ve Fed Cupu mají další argument pro podobné změny, jaké nastanou od příštího roku v Davis Cupu.

Navýšení počtu týmů ve Světové skupině, systém Final Four na neutrální půdě? Už teď je jasné, že v roce 2019 k drobným novinkám dojde. Týmy si rozdělí více peněz, kapitáni budou moci nominovat hned pět hráček. Klidně je ale možné, že Češi i vinou letošní absence amerických hvězd už další domácí finále jen tak nezažijí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy