Nasadit Nadala s Federerem? Je to lákavé, přiznává kapitán Evropy Borg

ČTK ČTK
19. 9. 2017 16:14
Do Prahy se sjíždí hvězdy světového tenisu. V úterý dorazil i Björn Borg, kapitán týmu Evropy na nadcházejícím Laver Cupu.
Björn Borg na Laver Cupu 2017
Björn Borg na Laver Cupu 2017 | Foto: Reuters

Praha - Tenisem si získal věhlas a tenis je dodnes jeho životem. Slavný Björn Borg, který za své éry pobláznil fanoušky po celém světě, dnes přiletěl do Prahy v roli kapitána Evropy pro Laver Cup a na bílý sport nedá dopustit.

"Tenis je pro mě důležitý, potřebuju ho. Kdybych ho neměl, bylo by to pro mě hodně smutné. Ale pořád se mu věnuju, sleduju ho, miluju ho. Být tady je pro mě fantastické," vyznal se jednašedesátiletý Borg po příletu do české metropole.

Šestkrát v čelence a s dlouhými vlasy dominoval na pařížské antuce a pětkrát vyhrál na trávě ve Wimbledonu. Dnes má bílé vlasy kratší a možná mu roste nástupce. Tenisu se věnuje jeho čtrnáctiletý syn Leo. "Hrajeme hodně," řekl Borg.

Na Laver Cupu povede do boje Evropu v čele s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem. "Máme vynikající tým. Ale oni taky," řekl Borg směrem k celku světa. "Bodový systém to může udělat hodně zajímavé. Může se rozhodovat až v neděli. I když v to nedoufám, rád bych vyhrál před nedělí. Ale nikdy nevíte," usmál se.

Od svého okolí dostává často otázku, jestli postaví do čtyřhry společně Federera s Nadalem. "Je to dost dobře možné," naznačil Borg a dodal: "Debly budou velmi důležité a záleží na vývoji. Ale jasně, každý chce vidět Rogera s Rafou hrát debl."

V sestavě Evropy má Borg i současnou českou jedničku Tomáše Berdycha. "Je důležité ho mít v týmu, navíc v Praze. Tomáš hraje dobře a určitě se na to těší. Je velmi důležitou součástí týmu k tomu, aby byl úspěšný," konstatoval Švéd.

Soutěž zároveň napíše novou kapitolu Borgovy rivality s Johnem McEnroem. Na kurtu se rozešli smírně s bilancí 7:7. "Je skvělé vidět Johna na druhé straně jako kapitána. Už jsme se o tom bavili a oba se na role kapitánů těšíme," uvedl Borg.

Na Prahu má Borg vzpomínky i z Davisova poháru. V letech 1972 ani o pět let později se Švédskem proti tehdejšímu československému týmu ani jednou neuspěl. "Poprvé jsem byl hodně mladý," vzpomínal, že poprvé hrál na Štvanici jako patnáctiletý. Podruhé už hrál v Praze coby světová jednička a přišly se na něj podívat davy.

Od té doby se v Praze objevil několikrát. Má zde hodně přátel. "Vím, že tady lidí vědí hodně o tenisu a z Česka vzešlo hodně dobrých hráčů. Jsem rád, že jsem zpátky, a být tu jako kapitán a součást té soutěže je fantastické," pronesl Borg.

V týmu má hvězdy současnosti a soutěž se koná jako pocta Australanu Rodu Laverovi. I s tím se potká a můžou zavzpomínat na vzájemné duely, protože se ještě stihli na kurtu střetnout. "Rod je jeden z nejlepších hráčů v historii. Hrál jsem s ním párkrát, ale nikdy v době, kdy byl na vrcholu. Je to velký gentleman a je pro tenis velmi důležitou osobností. Je skvělé, že má vlastní soutěž," řekl Borg.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy