Musíme jít s dobou, hlásí Wimbledon. Kvůli rovnosti mizí oslovení slečna nebo paní

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 7. 2019 16:09
Londýn (od našeho zpravodaje) - Další wimbledonská tradice padla. Rozhodčí mají od letošního ročníku zákaz při hlášení skóre oslovovat tenistky "slečno" nebo "paní". Nově musí používat pouze příjmení, tak, jak je tomu u mužů.
Debata o změně se výrazněji rozjela před rokem, kdy Serena Williamsová hrála Wimbledon poprvé jako vdaná paní.
Debata o změně se výrazněji rozjela před rokem, kdy Serena Williamsová hrála Wimbledon poprvé jako vdaná paní. | Foto: Reuters

Dlouhá desetiletí pevně zakotvený wimbledonský obyčej upozorňovat během utkání na to, zda je konkrétní hráčka vdaná či svobodná, vzal za své. Z toho, co se dříve považovalo za samozřejmé, se v současnosti stalo nepřípustné tabu.

"Musíme jít s dobou," vysvětluje All England Club změnu, která - jak jinak - rozpoutala kontroverzní reakce.

"Některé tradice, jako je oblékání nebo hra na trávě, jsou naše největší přednosti. Jiné musíme odstraňovat s tím, jak se vyvíjí doba. Musíme respektovat přání samotných hráček," vysvětlila novinářům Alexandra Willisová, wimbledonská šéfka komunikace.

Nejslavnější turnaj světa udělal zásadní krok proto, aby v dalším aspektu posílil rovnost pohlaví.

"Ani jsem si toho nevšimla, ale schvaluji to. Rovnost je vždycky dobrá," prohlásila domácí hráčka Heather Watsonová.

Když Britka získala hru v minulosti, zahlásil umpirový rozhodčí "Game, Miss Watson." Zatímco když ji vyhrál Federer, zaznělo jen "Game, Federer".

Oslovení "Miss" nebo "Mrs." nezmizí úplně. Bude se ale používat ve stejných situacích, kdy se používá "Mr." před příjmením tenistů. Konkrétně v případech napomenutí, oznámení o přestávkách na ošetření, nebo výzev k použití jestřábího oka.

Ne všichni jsou ze změny nadšení. Třeba mužská světová jednička Novak Djokovič.

"Měl jsem za to, že je to unikátní a velmi speciální tradice. Myslel jsem si, že je to hezké," prohlásil překvapeně, když byl v Londýně s novinkou konfrontován. "Vím, že není jednoduché tady měnit zavedené tradice, které se dodržují mnoho let. Proto mě překvapuje, že to udělali," dodal.

Když byl upozorněn, že jde o rovnost pohlaví, kroku wimbledonských pořadatelů požehnal. "Jistě, pokud je tohle důvod, tak proč ne? Podporuji to."

Celé téma se výrazněji otevřelo v průběhu minulého ročníku, kdy v All England Clubu nastoupila sedminásobná šampionka Serena Williamsová poprvé jako vdaná paní. Na dvorci premiérově zaznělo "Hra, paní Williamsová".

Zdánlivě drobná změna pak rozjela velké otázky. 

Williamsová se dozvěděla, že existuje oficiální wimbledonská kniha faktů, která mimo jiné zmiňuje detaily o manželství všech minulých šampionek, finalistek a semifinalistek dámské dvouhry.

"To jsem nevěděla. A bylo by zajímavé vědět, proč něco takového neexistuje pro obě pohlaví," vyzvídala vždy angažovaná legenda.

Roger Federer tehdy pobavil novináře. Řekl, že si rozdílu mezi oslovením žen a mužů nikdy nevšiml a že je mu osobně jedno, jak rozhodčí oslovují jeho. "Ať si říkají cokoli před mým jménem, hlavně že za slovem hra zazní mé jméno a ne někoho jiného. To dává smysl, ne?" smál se Švýcar.

Současná změna nicméně navazuje na kroky, které Wimbledon činí pro rovnost pohlaví v několika posledních letech. V roce 2009 pořadatelé odstranili status paní nebo slečna z výsledkových tabulí. Pro může se tituly nepoužívaly nikdy.

V roce 2007 Wimbledon zavedl stejné prize money. Ještě v roce 2006 vydělal mužský šampion Federer 655 tisíc liber, zatímco vítězka dámského singlu Amelie Mauresmová získala o 30 tisíc liber méně.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy