Musíme jít s dobou, hlásí Wimbledon. Kvůli rovnosti mizí oslovení slečna nebo paní

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 7. 2019 16:09
Londýn (od našeho zpravodaje) - Další wimbledonská tradice padla. Rozhodčí mají od letošního ročníku zákaz při hlášení skóre oslovovat tenistky "slečno" nebo "paní". Nově musí používat pouze příjmení, tak, jak je tomu u mužů.
Debata o změně se výrazněji rozjela před rokem, kdy Serena Williamsová hrála Wimbledon poprvé jako vdaná paní.
Debata o změně se výrazněji rozjela před rokem, kdy Serena Williamsová hrála Wimbledon poprvé jako vdaná paní. | Foto: Reuters

Dlouhá desetiletí pevně zakotvený wimbledonský obyčej upozorňovat během utkání na to, zda je konkrétní hráčka vdaná či svobodná, vzal za své. Z toho, co se dříve považovalo za samozřejmé, se v současnosti stalo nepřípustné tabu.

"Musíme jít s dobou," vysvětluje All England Club změnu, která - jak jinak - rozpoutala kontroverzní reakce.

"Některé tradice, jako je oblékání nebo hra na trávě, jsou naše největší přednosti. Jiné musíme odstraňovat s tím, jak se vyvíjí doba. Musíme respektovat přání samotných hráček," vysvětlila novinářům Alexandra Willisová, wimbledonská šéfka komunikace.

Nejslavnější turnaj světa udělal zásadní krok proto, aby v dalším aspektu posílil rovnost pohlaví.

"Ani jsem si toho nevšimla, ale schvaluji to. Rovnost je vždycky dobrá," prohlásila domácí hráčka Heather Watsonová.

Když Britka získala hru v minulosti, zahlásil umpirový rozhodčí "Game, Miss Watson." Zatímco když ji vyhrál Federer, zaznělo jen "Game, Federer".

Oslovení "Miss" nebo "Mrs." nezmizí úplně. Bude se ale používat ve stejných situacích, kdy se používá "Mr." před příjmením tenistů. Konkrétně v případech napomenutí, oznámení o přestávkách na ošetření, nebo výzev k použití jestřábího oka.

Ne všichni jsou ze změny nadšení. Třeba mužská světová jednička Novak Djokovič.

"Měl jsem za to, že je to unikátní a velmi speciální tradice. Myslel jsem si, že je to hezké," prohlásil překvapeně, když byl v Londýně s novinkou konfrontován. "Vím, že není jednoduché tady měnit zavedené tradice, které se dodržují mnoho let. Proto mě překvapuje, že to udělali," dodal.

Když byl upozorněn, že jde o rovnost pohlaví, kroku wimbledonských pořadatelů požehnal. "Jistě, pokud je tohle důvod, tak proč ne? Podporuji to."

Celé téma se výrazněji otevřelo v průběhu minulého ročníku, kdy v All England Clubu nastoupila sedminásobná šampionka Serena Williamsová poprvé jako vdaná paní. Na dvorci premiérově zaznělo "Hra, paní Williamsová".

Zdánlivě drobná změna pak rozjela velké otázky. 

Williamsová se dozvěděla, že existuje oficiální wimbledonská kniha faktů, která mimo jiné zmiňuje detaily o manželství všech minulých šampionek, finalistek a semifinalistek dámské dvouhry.

"To jsem nevěděla. A bylo by zajímavé vědět, proč něco takového neexistuje pro obě pohlaví," vyzvídala vždy angažovaná legenda.

Roger Federer tehdy pobavil novináře. Řekl, že si rozdílu mezi oslovením žen a mužů nikdy nevšiml a že je mu osobně jedno, jak rozhodčí oslovují jeho. "Ať si říkají cokoli před mým jménem, hlavně že za slovem hra zazní mé jméno a ne někoho jiného. To dává smysl, ne?" smál se Švýcar.

Současná změna nicméně navazuje na kroky, které Wimbledon činí pro rovnost pohlaví v několika posledních letech. V roce 2009 pořadatelé odstranili status paní nebo slečna z výsledkových tabulí. Pro může se tituly nepoužívaly nikdy.

V roce 2007 Wimbledon zavedl stejné prize money. Ještě v roce 2006 vydělal mužský šampion Federer 655 tisíc liber, zatímco vítězka dámského singlu Amelie Mauresmová získala o 30 tisíc liber méně.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy