Místo Wimbledonu jen trénovali, teď ruští tenisté plení americké turnaje

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
10. 8. 2022 7:01
Tři příběhy se stejným koncem. Ruští tenisté Daniil Medveděv, Darja Kasatkinová i Ljudmila Samsonovová ovládli minulý týden přípravné turnaje na americké US Open. Zámořští novináři tak u nich okamžitě pátrali po tom, zda za zlepšenou formou není zvýšená motivace kvůli zákazu startu na Wimbledonu.
Daniil Medveděv
Daniil Medveděv | Foto: Reuters

Pro Kasatkinovou byl titul v San Jose hodně významným počinem, poskočila díky tomu do první desítky žebříčku. Je dokonce devátá, poprvé v životě.

"Je to pro nás skvělý týden, ale nespojovala bych to s frustrací z Wimbledonu. Prostě se stala výjimečná věc, tři ruští tenisté vyhráli titul, sešlo se to hezky," nechala se slyšet rodačka z Togliati. 

Jako jedna z mála ruských hráčů v červenci veřejně odsoudila útok své země na Ukrajinu, navíc přiznala homosexuální orientaci a myšlenky na to, že změní ruské občanství. Její krajané jsou prý příliš velcí homofobové. 

"Byl to skvělý krok, cítím se teď skvěle. Žít v lásce a míru je jediná věc, na které opravdu záleží," dodala Kasatkinová.  

Zatímco vítězka ze San Jose byla k otázkám na Wimbledon zdrženlivější, Samsonová si ve Washingtonu příliš servítky nebrala a opět připomněla frustraci, kterou kvůli zákazu startu na travnatém grandslamu prožívala.

"Myslím, že jsme pořád všichni naštvaní, jak to nakonec dopadlo. Červenec byl pro nás psychicky náročný. Na druhou stranu jsme měli hodně času na trénink a dokonale jsme toho využili," reagovala Samsonovová na trojí úspěch ruských hvězd.

Třiadvacetiletá Ruska přitom do poslední chvíle nevěděla, jestli bude moci v hlavním městě USA startovat. V červenci jí totiž vypršelo americké vízum a nové získala jen pár dnů před odletem na turnaj.

"Je neuvěřitelné, jak se to celé seběhlo, tenhle konec příběhu jsem rozhodně nečekala," rozplývala se o víkendu.

Mužská světová jednička Daniil Medveděv začal severoamerickou šňůru v mexickém Los Cabos. V první řadě ho zarazilo, že dostal trofej pro vítěze světového šampionátu ve fotbale. 

Ani jemu se však nakonec nevyhnuly otázky na nucené vynechání Wimbledonu. "Když se budu soustředit na tu negativní část, jsem smutný. Ano, chtěl jsem hrát, vždycky chci hrát ty největší turnaje. Ale musel jsem to přijmout, protože jsem s tím nemohl nic udělat," prohlásil.

Místo toho se raduje z toho, že cítí v rukách i nohách formu, jakou v létě už dlouho neměl. "Mohl jsem totiž udělat přípravu na americkou šňůru takovou, jakou bych normálně na betonu nestihnul. Jsem teď stoprocentně připravený po všech stránkách," těší Medveděva.

A motivaci má velkou, uhájit post krále světového tenisu. V následujících pěti týdnech totiž obhajuje úctyhodných 3360 bodů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Ministryně životního prostředí Hubáčková předala rezignaci premiéru Fialovi

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) v úterý předala svou rezignaci premiérovi Petru Fialovi (ODS). Hubáčkovou má ve funkci nahradit lidovecký místopředseda Petr Hladík.

Hubáčková rezignaci oznámila ze zdravotních důvodů v pondělí. Řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Fiala by měl rezignaci a zároveň Hladíkovu nominaci v dohledné době doručit prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlava státu podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky přislíbila, že i s ohledem na předsednictví provede výměnu v čele ministerstva rychle.

Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Obrana nezávazně zažádala Spojené státy o nabídku na letouny F-35

Ministerstvo obrany v pondělí zaslalo Spojeným státům nezávaznou žádost o nabídku 24 stíhacích letounů F-35. Jde o předpoklad dalších jednání. Ta by měla pokračovat v polovině října ve Spojených státech, sdělilo v úterý ministerstvo v tiskové zprávě.

V pondělí úřad předal americké straně tzv. dopis s žádostí o nabídku. "Tento dokument není závazným požadavkem, česká vláda jeho prostřednictvím pouze indikuje svůj zájem začít s americkou stranou o nákupu letounů jednat," uvedlo ministerstvo. "Předání dopisu je pro americkou stranu nutným předpokladem pro další vyjednávání," dodalo.

Úvodní jednání o případném pořízení moderních stíhacích letounů z USA začala v září, kdy se setkaly české a americké expertní týmy. Další schůzka je naplánována na polovinu října, kdy budou zástupci ministerstva obrany ve Spojených státech jednat o parametrech pořízení a provozu letounů. "Jedním z hlavních bodů všech nadcházejících jednání bude možné zapojení českého průmyslu," uvedl úřad. V českém vyjednávacím týmu jsou zástupci ministerstev obrany, zahraničí, financí a průmyslu a obchodu.

Vláda v létě rozhodla, že začne jednat s americkou vládou o nákupu 24 moderních stíhacích letounů F-35. Stalo se tak na základě vojenského doporučení armády. Ministryně Jana Černochová má pověření jednat s americkou vládou do října 2023. Pokud by se nepodařilo dosáhnout dohody, mohou přijít na řadu další způsoby řešení. Americké letouny v armádě nahradí švédské gripeny. Na jejich pronájem má Česko smlouvu do roku 2027, využít poté může dvouletou opci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy