reklama
 
 

Matka, která vládne světu. Serena Williamsová dostane, co si zamane. Je to tak dobře?

28. 6. 2018 11:29
Wimbledon vyšel vstříc své sedminásobné šampionce. Serena Williamsová bude nasazená, přestože jí na současném žebříčku patří až 183. místo.

Praha/Londýn - Je rozhodnuto. Americká legenda bude na třetím grandslamu sezony nasazenou hráčkou. Jde o průlom. Tenistka vracející se na okruh po porodu zatím nikdy podobnou výhodu nezískala.

Serena Williamsová i tímhle zákulisním úspěchem potvrdila svou dominantní pozici v současném tenise. Jde zkrátka o ikonu, která ční nade všemi.

Čistě hypoteticky a samozřejmě s nadsázkou, kdyby v minulém roce rodil Roger Federer, i k němu by se s největší pravděpodobností pořadatelé zachovali se stejnou vstřícností a shovívavostí.

Je však dobré všimnout si toho, že je to v krátkém časovém úseku již druhý případ, kdy se kvůli Američance, dle počtu grandslamových titulů nejlepší tenistku historie, zavádějí speciální pravidla.

Před pár týdny na French Open nikdo příliš nechápal, jak může Williamsová nastupovat v kontroverzní černé kombinéze superhrdinky, když ostatní hráčky mají zakázané i leginy. 

Není v tom žádná věda. Proti tak výrazné osobnosti, v této konkrétní věci ještě spojené s vlivným oděvním gigantem Nike, se nepostaví nikdo. Stejné by to  bylo v případě Federera.

Williamsová se nyní může stát skutečnou průkopnicí pro všechny matky - tenistky. Vždyť pořadatelé US Open už v reakci na bující debatu oznámili, že budou při nasazování hráček zvýhodňovat právě vracející se maminky.

Každá mince má dvě strany a ani tahle není výjimkou.

Dominika Cibulková si pozici poslední, tedy 32. nasazené tenistky svými body zasloužila. Má jistě právo láteřit. K její cti ale slouží, že to příliš nedělá. Před definitivním rozhodnutím o nasazení Sereny sice pro BBC prohlásila, že by jí to při vší úctě k americké hvězdě nepřišlo zrovna fér. Poté už ale situaci nijak nekomentovala a smířila se s tím, co stejně změnit nemůže.

Rozezlení slovenští fanoušci si teď přejí, aby los prvního kola přidělil Sereně právě Cibulkovou. A aby v tomto vysněném duelu došlo k velkému překvapení. Byl by to jistě pěkný příběh.

U dalších tenistek se názory různí. Velká kamarádka Williamsové, současná světová dvojka Dánka Caroline Wozniacká, dlouhé týdny lobbovala za Serenino nasazení. Ovšem ve chvíli, kdy se to povedlo, už své nadšení jaksi mírnila.

"Faktem je, že pokud se to teď začne ihned takhle řešit, tak by si místo nasazené zasloužila i Viktoria Azarenková," prohlásila dánská hvězda.

A v tom může být problém. Je v pořádku, že se začíná myslet na matky, na jejich hladší návrat do pozic, na kterých se nacházely před těhotenstvím. Nicméně jak se zdá, některé matky jsou si rovnější.

Často se s jistou dávkou naivity říkává: Pravidla by měla platit pro všechny stejně. Všichni ale tušíme, že to tak nikdy nebylo, není a také nebude.

A tak může Serena Williamsová už ve třetím kole vyzvat někoho z elitní osmičky nejlepších hráček současnosti. V "ohrožení" jsou kromě Halepové, Wozniacké, Muguruzaové, Stephensové, Svitolinové a Garciaové i Karolína Plíšková a Petra Kvitová.

autor: Aleš Vávra | 28. 6. 2018 11:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama