Lepchenková byla zbavena obvinění z dopingu za meldonium

ČTK ČTK
21. 9. 2016 12:10
ITF uznala, že Lepchenková přestala nově zakázaný preparát brát před rozhodným datem, tedy silvestrem roku 2015.
Varvara Lepchenková
Varvara Lepchenková | Foto: Reuters

Londýn - Mezinárodní tenisová federace (ITF) zbavila Američanku Varvaru Lepchenkovou obvinění z dopingu a umožnila jí pokračovat v kariéře. Aktuálně 79. tenistka světového žebříčku byla na začátku letošního roku na turnaji v Brisbane pozitivně testována na meldonium, které od 1. ledna patří na seznam zakázaných látek.

Třicetiletá Lepchenková byla v březnu provizorně suspendována, ale úspěšně se proti distanci odvolala s tím, že tablety s meldoniem přestala brát zhruba 20. prosince 2015. Jak uvedla ITF v dnešním tiskovém prohlášení po konzultaci se Světovou antidopingovou agenturou (WADA), odpovídá tvrzení rodačky z Taškentu množství látky v jejích vzorcích.

"ITF uznala, že Lepchenková nenese na porušení pravidel vinu, a že tedy není důvod k zastavení činnosti," uvedla ITF. O výsledky z Brisbane a odpovídající prize money však tenistka přišla.

První a nejslavnější sportovkyní, jež měla pozitivní test na meldonium, byla ruská tenistka Maria Šarapovová. Pětinásobná grandslamová vítězka přiznala, že meldonium užívala i po 1. lednu, a dostala dvouletý distanc. Sportovní arbitrážní soud (CAS) rozhodne o jejím odvolání proti trestu v prvním říjnovém týdnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy