Junior Forejtek vyhrál po Wimbledonu čtyřhru v Liberci

ČTK ČTK
3. 8. 2019 19:52
Juniorský tenista Jonáš Forejtek získal tři týdny po wimbledonské trofeji první deblový titul mezi dospělými. V Liberci na antukovém challengeru ovládl čtyřhru s Michaelem Vrbenským, v polovině července triumfoval na slavném grandslamu v Londýně s Jiřím Lehečkou.
Jonáš Forejtek
Jonáš Forejtek | Foto: Milan Kammermayer

Forejtek byli s Vrbenským nenasazenou dvojicí a ve finále challengeru Svijany Open přehráli turnajové dvojky Srba Nikolu Čačiče s Chorvatem Antoniem Šančičem 6:4, 6:3.

Do nedělního boje o singlovou trofej se čeští tenisté nedostali. Pavel Nejedlý svou pouť z kvalifikace zakončil v semifinále porážkou s Nikolou Milojevičem ze Srbska 0:6, 6:4, 5:7, Tomáš Macháč nestačil na zkušeného Brazilce Rogeria Dutru Silvu a uhrál proti němu jen tři gamy.

Thiem vyhrál v Kitzbühelu

Rakouský tenista Dominic Thiem vyhrál poprvé domácí turnaj v Kitzbühelu. Španěla Alberta Ramose ve finále porazil 7:6, 6:1 a slaví 14. titul, třetí v této sezoně. Čtvrtý hráč světového žebříčku triumfoval rovněž na antuce v Barceloně a také na Masters v Indian Wells na tvrdém povrchu.

Thiem dobyl Kitzbühel na osmý pokus. Letos ve čtyřech zápasech neztratil ani set a ve finále si poradil nejen s Ramosem, ale i s nucenou pauzou kvůli dešti. Na více než hodinu museli tenisté do šaten za stavu 5:4 pro Ramose, jenž poté v tie-breaku nezískal ani jednu výměnu a ve druhé sadě už nestačil.

V rakouském horském středisku je Thiem druhým domácím tenistou po Thomasi Musterovi, který vybojoval titul. Muster to dokázal v roce 1993.

Tenisový challenger Svijany Open v Liberci (antuka, dotace 46.600 eur):

Dvouhra - semifinále: Milojevič (11-Srb.) - Nejedlý (ČR) 6:0, 4:6, 7:5, Dutra Silva (15-Braz.) - Macháč (ČR) 6:3, 6:0.

Čtyřhra - finále: Forejtek, Vrbenský (ČR) - Čačič, Šančič (2-Srb./Chorv.) 6:4, 6:3.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 586.140 eur):

Dvouhra - finále: Thiem (1-Rak.) - Ramos (Šp.) 7:6 (7:0), 6:1.

Čtyřhra - finále: Oswald, Polášek (2-Rak./SR) - Gille, Vliegen (4-Belg.) 6:4, 6:4.

Tenisový turnaj mužů a žen ve Washingtonu (tvrdý povrch):

Ženy (dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - semifinále: Pegulaová (USA) - Kalinská (Rus.) 6:3, 3:6, 6:1, Giorgiová (It.) - McNallyová (USA) 7:6 (7:5), 6:2.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 2 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy