Finále Fed Cupu míří do Prahy. Vláda uvolnila z rezerv 65 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2021 17:49
Vláda uvolnila 65 milionů korun z rozpočtové rezervy na pořádání finálového turnaje Poháru Billie Jean Kingové tenistek (někdejší Fed Cup) v Česku. Tenisový svaz díky tomu může podepsat smlouvu s Mezinárodní tenisovou federací (ITF) na vrcholnou týmovou akci žen, která by se v pražské O2 areně měla konat první listopadový týden.
Krejčíková, Siniaková vs. Niculescuová/Beguová, Fed Cup, Česko vs. Rumunsko
Krejčíková, Siniaková vs. Niculescuová/Beguová, Fed Cup, Česko vs. Rumunsko | Foto: Dalibor Sosna

Závěrečný turnaj se měl hrát v Budapešti, ale loni byl zrušen a letos byl kvůli koronavirové situaci odložen. Maďarská metropole se pořádání akce v květnu vzdala.

"Vláda schválila poskytnout Českému tenisovému svazu prostřednictvím Národní sportovní agentury 65 milionů korun na organizaci mistrovství světa družstev v tenise," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci po zasedání kabinetu. Na twitteru doplnila, že uvolnění peněz je jednorázovou záležitostí, která má podpořit zdravý životní styl.

Šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka už v polovině června uvedl, že o uspořádání finálového turnaje v Praze s vedením ITF jedná. "Dnešní schválení příspěvku na úhradu části pořadatelských nákladů organizace Billie Jean Kingové Cupu v Praze českou vládou byl poslední krok před podpisem připravené smlouvy s ITF," uvedl Kaderka pro média.

"Jde o výsledek mé dohody s prezidentem ITF Davidem Haggertym o přesunu prvního ročníku soutěže v novém formátu z Budapešti do Prahy. Je to obrovský diplomatický úspěch, budeme organizovat největší globální sportovní akci v Česku," uvedl Kaderka s tím, že do Prahy přijede dvanáct nejlepších týmů a zápasy se budou vysílat ve 175 zemích.

Fed Cup byl na Pohár Billie Jean Kingové přejmenován loni na počest dvanáctinásobné grandslamové vítězky a bojovnice za rovnost pohlaví a sociální spravedlnost. Zvýšily se také finanční odměny pro účastníky finálového turnaje na 18 milionů dolarů.

Pro dvanáctku kvalifikovaných týmů platí původní rozlosování. Češky, které dostaly divokou kartu, jsou ve skupině D spolu se Švýcarskem a Německem. Dále budou startovat Austrálie, Bělorusko, Belgie, Francie, Maďarsko, Rusko, Slovensko, Španělsko a USA.

České tenistky jsou v soutěži nejúspěšnějším týmem poslední dekády, od roku 2011 získaly šest ze svých jedenácti trofejí. Pět zbývajících titulů vybojovalo ještě Československo. Naposledy slavily stříbrný pohár po finále v Praze v roce 2018.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu, soudce Breyer odstupuje

Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci odstoupí. S odvoláním na své zdroje o tom informují americká média včetně agentury AP a televize NBC News. Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se tak nejspíš naskytne možnost poprvé vybrat člena nejvyšší soudní instance v USA, na převaze konzervativních soudců nad liberálními v poměru šesti ku třem to ale nic nezmění.

Post na nejvyšším soudě je doživotní, soudci se ovšem mohou kdykoli rozhodnout odejít do důchodu. Podle informací amerických médií se tak Breyer chystá učinit po skončení nynější schůze soudu, která potrvá do června.

Breyer byl do funkce jmenován v roce 1994 tehdejším prezidentem Billem Clintonem a nyní je jasně nejstarším členem devítimístného soudního senátu. V srpnu oslavil 83. narozeniny. Veřejnoprávní rozhlas NPR jej v dnešním článku popisuje jako "praktického a umírněně liberálního" soudce, který se v zákulisí snažil budovat podporu pro rozhodnutí představující jakousi střední cestu mezi konzervativním a liberálním křídlem soudu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Adam nyní rezignovat nechce. Expertní komise, jejíž vznik Nerudová iniciovala, našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. V pondělí by měl situaci znovu projednat akademický senát.

"Nejsem si vědom, že by pochybení, která se u několika vědeckých prací objevila, byla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. Já si velmi vážím práce mé předchůdkyně, na niž bych rád navázal, na druhou stranu do čela Mendelovy univerzity v Brně jsem byl řádně a legitimně zvolen a podporu lidí, kteří za mnou stojí, bych nerad zklamal," sdělil Adam.

Rektorem bude Adam od února. Ve středu se měl zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, kvůli nemoci ale zůstal doma. Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu Hrad pošle jmenovací listinu poštou. Pokud by Adam rezignoval, musel by akademický senát volbu opakovat. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy