Hrát po vraždě novináře exhibici u Saúdů? Jsem apolitický, hájí se Djokovič

av av
31. 10. 2018 12:33
"Vím, že se tam děje něco velmi zlého, situaci analyzujeme," říká španělský tenista Rafael Nadal.
Rafael Nadal a Novak Djokovič.
Rafael Nadal a Novak Djokovič. | Foto: Reuters

Praha - Rafael Nadal a Novak Djokovič, dvě legendy, které se v závěru letošní sezony poperou o tenisový trůn, mají podepsaný kontrakt na lukrativní prosincovou exhibici v Saúdské Arábii.

Nejezděte tam, vyzývají je odpůrci místního režimu v čele s organizací Amnesty International. Důvod, proč se oba slavní sportovci ocitají pod tlakem, je zřejmý.

Na začátku října byl na saúdském konzulátu v Istanbulu zavražděn novinář Džámal Chášukdží. Muž, který pro americký list Washington Post psal velmi kriticky o saúdském korunním princi Muhammadu bin Salmánovi. Vražda otřásla světem a drasticky pošpinila pověst bohaté monarchie.

Multimilionová tenisová exhibice se má konat 22. prosince ve sportovním centru Krále Abdullaha v Džiddě, druhém největším městě Saúdské Arábie. Sponzorována bude výhradně saúdskou vládou.

Djokovič s Nadalem jsou momentálně v Paříži na posledním letošním turnaji série Masters a oba se zde musí potýkat s dotazy směřujícími právě na kontroverzní akci. Oba vyjádřili pochyby nad svou účastí, zároveň ale stále neoznámili její zrušení.

"Samozřejmě tu situaci sleduji a jsem znepokojen. Ale ten závazek jsem učinil už někdy před rokem. Můj tým s nimi mluví, analyzuje situaci. Tak to je," vysvětlil Španěl. 

"Je strašné, že jeden novinář přišel o život. Vím, že se tam děje něco velmi zlého. Stále sledujeme, jak se situaci vyvine, a doufáme, že se věci co nejdříve vyjasní," dodal neurčitě.

Djokovič, šampion posledních dvou grandslamů, tedy letošního Wimbledonu a US Open, mluvil v podobném duchu. 

"Podepsali jsme před více než rokem. Bylo to mé profesionální tenisové rozhodnutí. Samozřejmě, že vím, co se děje teď, a je to smutné," prohlásil. "Snažím se vždy být apolitický a respektovat lidi, se kterými jsem uzavřel nějaký kontrakt," dodal Srb.

I on se svěřil s tím, že jeho tým nyní se saúdskou stranou intenzivně jedná. "Snažíme se získat více informací o tom, co se tam děje, abychom se mohli rozhodnout, zda je dobré tam jet, či nikoli," uzavřel.

V Paříži je momentálně i třetí člen ikonické sestavy tenisových megahvězd, Švýcar Roger Federer. Dvacetinásobný grandslamový šampion přiznal, že byl saúdskými pořadateli exhibice rovněž kontaktován.

"Ano, ozvali se mi také. Řekl jsem jim, že tam v současné době nechci hrát. Pro mě to bylo velmi rychlé rozhodnutí," uvedl Federer.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy