Hrát po vraždě novináře exhibici u Saúdů? Jsem apolitický, hájí se Djokovič

av av
31. 10. 2018 12:33
"Vím, že se tam děje něco velmi zlého, situaci analyzujeme," říká španělský tenista Rafael Nadal.
Rafael Nadal a Novak Djokovič.
Rafael Nadal a Novak Djokovič. | Foto: Reuters

Praha - Rafael Nadal a Novak Djokovič, dvě legendy, které se v závěru letošní sezony poperou o tenisový trůn, mají podepsaný kontrakt na lukrativní prosincovou exhibici v Saúdské Arábii.

Nejezděte tam, vyzývají je odpůrci místního režimu v čele s organizací Amnesty International. Důvod, proč se oba slavní sportovci ocitají pod tlakem, je zřejmý.

Na začátku října byl na saúdském konzulátu v Istanbulu zavražděn novinář Džámal Chášukdží. Muž, který pro americký list Washington Post psal velmi kriticky o saúdském korunním princi Muhammadu bin Salmánovi. Vražda otřásla světem a drasticky pošpinila pověst bohaté monarchie.

Multimilionová tenisová exhibice se má konat 22. prosince ve sportovním centru Krále Abdullaha v Džiddě, druhém největším městě Saúdské Arábie. Sponzorována bude výhradně saúdskou vládou.

Djokovič s Nadalem jsou momentálně v Paříži na posledním letošním turnaji série Masters a oba se zde musí potýkat s dotazy směřujícími právě na kontroverzní akci. Oba vyjádřili pochyby nad svou účastí, zároveň ale stále neoznámili její zrušení.

"Samozřejmě tu situaci sleduji a jsem znepokojen. Ale ten závazek jsem učinil už někdy před rokem. Můj tým s nimi mluví, analyzuje situaci. Tak to je," vysvětlil Španěl. 

"Je strašné, že jeden novinář přišel o život. Vím, že se tam děje něco velmi zlého. Stále sledujeme, jak se situaci vyvine, a doufáme, že se věci co nejdříve vyjasní," dodal neurčitě.

Djokovič, šampion posledních dvou grandslamů, tedy letošního Wimbledonu a US Open, mluvil v podobném duchu. 

"Podepsali jsme před více než rokem. Bylo to mé profesionální tenisové rozhodnutí. Samozřejmě, že vím, co se děje teď, a je to smutné," prohlásil. "Snažím se vždy být apolitický a respektovat lidi, se kterými jsem uzavřel nějaký kontrakt," dodal Srb.

I on se svěřil s tím, že jeho tým nyní se saúdskou stranou intenzivně jedná. "Snažíme se získat více informací o tom, co se tam děje, abychom se mohli rozhodnout, zda je dobré tam jet, či nikoli," uzavřel.

V Paříži je momentálně i třetí člen ikonické sestavy tenisových megahvězd, Švýcar Roger Federer. Dvacetinásobný grandslamový šampion přiznal, že byl saúdskými pořadateli exhibice rovněž kontaktován.

"Ano, ozvali se mi také. Řekl jsem jim, že tam v současné době nechci hrát. Pro mě to bylo velmi rychlé rozhodnutí," uvedl Federer.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy