Křeče v lýtku Krejčíkové i skvělý záskok Hradecké. Češky zvládly půlnoční drama

Křeče v lýtku Krejčíkové i skvělý záskok Hradecké. Češky zvládly půlnoční drama
Finále nového Billie Jean King Cupu rozsvítila v pražské O2 areně světelná show. Týdenní show pro tucet ženských týmů, které se poperou o stříbrnou trofej, odstartovala soubojem Kanady a Francie.
V podvečer se dostaly na kurt domácí Češky proti Němkám.
Na Markétu Vondroušovou nastoupila německá dvojka Andrea Petkovicová.
Po nervóznějším začátku domácí tenistka smetla Petkovicovou 6:1 a 6:3.
Foto: Milan Kammermayer
Miroslav Harnoch Milan Kammermayer, Miroslav Harnoch
2. 11. 2021 6:14
Pořádné drama i zranění hlavní hvězdy nabídl první den tenisového Billie Jean King Cupu v pražské O2 areně. Podívejte se, jak Češky v pondělí bojovaly proti Němkám a nakonec vyhrály 2:1 na zápasy.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy