Baby Federer dokonal pohádku. Bulharského šikulu Dimitrova nakopl až Berdychův trenér

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 11. 2017 11:04
Platil za obrovský tenisový talent, ale dlouho to nedokázal potvrdit. Až v neděli Bulhar Grigor Dimitrov vyhrál Turnaj mistrů a vystoupil ze stínu Rogera Federera.
Grigor Dimitrov
Grigor Dimitrov | Foto: Reuters

Londýn - Ta přezdívka už ho musela štvát. Baby Federer. Kvůli jeho ladnému jednoručnému bekhendu to ani jinak nešlo. Teď Grigor Dimitrov vystoupil ze stínu švýcarského tenisového velikána a konečně se také zapsal do historie tím, že ovládl Turnaj mistrů.

Když před devíti lety ovládl juniorský Wimbledon a US Open, odborníci tušili, že se na tenisové nebe dere nová hvězda. Skvělý bekhend, síla, agresivita. Rodák z Haskova měl předpoklady k tomu, aby jednou kraloval grandslamům i mezi dospělými.

Jenže právě tam se mu nikdy pořádně nedařilo. Nadal, Federer, Djokovič, Murray, vždy se našel někdo lepší, proti komu bulharský talent neměl šanci.

Nejnadějněji to vypadalo před třemi lety na Wimbledonu. Dimitrov v semifinále trápil Novaka Djokoviče. První set prohrál, druhým ale srovnal a další dva dotáhl do tiebreaků. V nich pak pár důležitých míčů ztratil a tím i celý zápas.

Opět to nevyšlo a Dimitrov byl zase jen tím tenistou s obrovským potenciálem, který je známý hlavně tím, že randí s Marií Šarapovovou. Rok nato se ovšem rozešli a zbavil se i tohoto předsudku. 

Nakopl ho až rok 2017. Naplno rozjel spolupráci s bývalým koučem Tomáše Berdycha Danielem Vallverduem a triumfoval hned na turnaji v Brisbane. 

"Dani zaslouží absolutní kredit, připojil se k týmu v ten nejzásadnější moment mé kariéry," prohlásil v Londýně Dimitrov. A jeho letošní výsledky to jen potvrzují.

Na cestě z Brisbane prolétl až do semifinále Australian Open, v létě získal nejcennější trofej kariéry triumfem na turnaji Masters v Cincinnati, poprvé v kariéře se kvalifikoval na Turnaj mistrů do Londýna. Zkrátka životní sezona, na kterou čekal až do svých 26 let.

Poslední podnik sezony měl patřit Federerovi. Švýcarský tenista a vzor Dimitrova byl hlavním favoritem celého turnaje. Jenže v semifinále ho překvapivě odklidil Belgičan David Goffin a Turnaj mistrů měl mít jiného hrdinu.

Tím se stal zaslouženě Dimitrov. Vyhrál všech pět zápasů, které v londýnské O2 areně absolvoval. "Celý rok jsem se cítil mentálně silný a myslím, že po tomhle týdnu je ze mě po psychické stránce ještě lepší hráč," prohlásil po vítězství Bulhar.

Zároveň udělal pořádný zářez do historie. Kromě toho, že je prvním tenistou z Bulharska, který Turnaj mistrů vyhrál, je zároveň prvním po 19 letech, který ho ovládl při své premiéře. Sám doufá, že tím konečně vystoupil ze stínu Rogera Federera, ke kterému ho odborníci často přirovnávali.

"Myslím, že teď už na tom přirovnání nezáleží. Nejlepší je být sám sebou a nejít v ničích stopách," prohlásil.

Kromě titulu si může užívat i fakt, že je poprvé v kariéře tenisovým mužem číslo 3. "Je to krásné, ale zase to nechci moc přeceňovat. Splnil se jeden z mých snů, ale přeci jen hlavně bych chtěl vyhrávat grandslamy," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy