Kaderka složil funkci šéfa tenisu. Zákon jsem neporušil, hájí se. Nahradí ho Kotrba

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2024 12:05
Ivo Kaderka, který je od února stíhaný za podvody se státními dotacemi, skončil po čtvrtstoletí ve funkci prezidenta Českého tenisového svazu (ČTS). Rozhodl se rezignovat, následně ho odvolala mimořádná valná hromada v Praze a zvolila si nové vedení: předsedou je Jakub Kotrba, jeho kolegy v novém tříčlenném předsednictvu Petr Pála a Martin Hynek.
Ivo Kaderka (vlevo)
Ivo Kaderka (vlevo) | Foto: Milan Kammermayer

Kaderka zaslal rozhodnutí o rezignaci členům výkonného výboru ve čtvrtek večer v prohlášení, které má ČTK k dispozici. "Jediným důvodem pro podání rezignace je moje rozhodnutí nepřekážet získávání finančních prostředků od Národní sportovní agentury," uvedl šedesátiletý Kaderka, jenž vedl svaz od roku 1998.

"Takové moje rozhodnutí vyplývá z mojí akceptace publikovaného stanoviska Národní sportovní agentury, že Český tenisový svaz má udělat změny ve svém fungování a mezi těmito změnami je jednou z priorit změna stanov i vedení Českého tenisového svazu," dodal.

Kaderka je od února stíhaný za podvody se státními dotacemi a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, hrozí mu až desetileté vězení. Tři měsíce byl v koluzní vazbě, stejně jako člen dozorčí rady Vojtěch Flégl, aby nemohli ovlivňovat svědky. Flégl rezignoval v pondělí, Kaderka o tři dny později.

"Chci zdůraznit, že moje rozhodnutí rezignovat na prezidenta Českého tenisového svazu přímo nesouvisí s mojí aktuální situací, v rámci přípravného trestního řízení. V tomto trestním řízení řádně uplatňuji svoje zákonná práva na obhajobu a hodlám tato svoje zákonná práva uplatňovat až do úplného ukončení celého řízení," uvedl Kaderka.

"Dovoluji si konstatovat, že si nejsem vědom, že bych se dopustil jakéhokoliv nezákonného jednání. Mými prioritami je nyní koncentrace na prokázání své neviny a očištění svého jména a samozřejmě i péče o zdraví a rodinu," doplnil Kaderka.

Jeho odvolání schválili následně i delegáti na valné hromadě. Ze 119 přítomných hlasovalo 112 pro odvolání, dva proti, pět se zdrželo.

Svaz přijal rovněž nové stanovy a následně si zvolil nové vedení. Pro Kotrbu hlasovalo do předsednictva 113 delegátů, pět jich bylo proti a jeden se zdržel. Hynek s Pálou předem deklarovali, že kandidují jen do předsednictva a ne na předsedu. Pála obdržel 115 hlasů, dva delegáti byli proti a dva se zdrželi. Pro Hynka hlasovalo 85 delegátů, 19 bylo proti a 15 se zdrželo.

"Děkuji za důvěru, teď začíná práce. Budeme se snažit, aby to, co jsme slíbili, došlo naplnění. A abychom vyvrátili pochyby delegátů, které tu zazněly," řekl Kotrba. Ostatní kandidáti Petr Makrlík a Vladimír Slavík nedostali potřebný počet hlasů. Václav Vintr z kandidatury v minulých dnech odstoupil. Dočasným šéfem svazu byl po Kaderkově zadržení jmenován sportovní ředitel Jan Stočes.

Devětačtyřicetiletý Kotrba je jedním ze společníků a jednatelů advokátní kanceláře Chrenek, Toman, Kotrba. Měl také podporu miliardáře Tomáše Chrenka a společnosti Agel, která po vypuknutí dotační kauzy přerušila podporu svazu. Po dnešním zvolení Kotrby do čela ČTS deklarovali zástupci Agelu v blahopřejném dopise obnovení spolupráce.

"Za to jsme rádi, protože to je první krok k tomu, abychom byli schopní nějak vybřednout z těch největších problémů, které teď jsou," uvedl Kotrba.

Role s Pálou a Hynkem si jasně rozdělili. "Petr Pála bude mít na starosti reprezentační úsek a vrcholový tenis. Martin Hynek finance a výkonnostní tenis. A moje role by měla být, abychom zaplatili co nejméně, měli co nejvíce peněz, podařilo se nám z těchto věcí vybřednout a nastavili na svazu mechanismy, aby se peníze rozdělovaly na základě předem jasně stanovených pravidel," řekl Kotrba.

Kaderka trestnou činnost popírá, proti únorovému vzetí do vazby si podal stížnost, kterou mu soud zamítl. Svazu machinacemi vznikla škoda téměř 30 milionů korun, kterou musí Národní sportovní agentuře uhradit. Zástupci NSA uvedli, že budou kontrolovat i hospodaření svazu za období 2022 a 2023. Dosavadní částka tak nemusí být konečná.

"Budeme jednat s finančním úřadem o tom, zda všechno, co tvrdí, je v pořádku. A doufám, že najdeme nějaký prostor pro to, aby se chyby neopakovaly. Cílem je splátkový kalendář a odsunout tu platbu v nějakém čase," uvedl Kotrba. "Vzhledem k tomu, že finanční úřad s námi doposud nekomunikoval, protože jsme neměli mandát, očekávám, že od pondělka se s námi už bude muset bavit," doplnil Kotrba.

Po zasedání mimořádné valné hromady zvolila Rada ČTS nové složení dozorčí rady svazu. Předsedou se stal Tomáš Brabenec ze společnosti Grant Thornton, místopředsedou Vojtěch Vágner a dalšími členy Miroslav Malý, Vladislav Šavrda a Martin Dzúr.

 

Právě se děje

Další zprávy