Svazy dostanou další šanci žádat o peníze. Druhé kolo má na starosti nový ministr Štech

ČTK Sport ČTK, Sport
20. 6. 2017 17:03
Sportovní svazy budou mít druhou možnost požádat o dotace z programu V pro fungování českého sportu. Druhé kolo už bude mít na starosti nový ministr školství Stanislav Štech a svazy si od jeho nástupu slibují změnu nastavených podmínek.
Druhé kolo výzvy o dotace už nebude mít na starosti Kateřina Valachová.
Druhé kolo výzvy o dotace už nebude mít na starosti Kateřina Valachová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Sportovní svazy, které dosud nepožádaly o dotace z programu V, klíčového pro fungování českého sportu, budou mít šanci ve druhém kole. Uvedla to odcházející ministryně školství Kateřina Valachová. Druhé kolo výzvy bude mít na starosti její nástupce Stanislav Štech, který by měl být jmenován ve středu. Sportovní funkcionáři si od jeho příchodu slibují změnu nastavených podmínek.

Jak velká část z celkové 1,3 miliardy korun bude ve druhém kole k dispozici, zatím ministerstvo neuvedlo. Rozdělení finančních prostředků z prvního kola, do kterého se velké sportovní svazy kvůli nesplnitelným podmínkám nezapojily, by mělo být zveřejněno ve čtvrtek.

Ministryně dnes znovu zopakovala, že řeší financování sportu a pozastavením dotací chce jen odvrátit nebezpečí, že by je svazy musely za několik let vracet. Šéf atletického svazu Libor Varhaník ale poukázal na to, že zatím svazy dostaly jen peníze na reprezentaci a talentovanou mládež. "Situace ve sportovních svazech je kritická. Není pravda, že krize sportu skončila. Krize sportu vrcholí," uvedl na dnešní tiskové konferenci.

Valachová tvrdí, že především kluby a oddíly pracující s mládeží dostávají peníze z programu VIII, které putují z ministerstva přímo do oddílů. Ačkoliv dosud hovořila o miliardě korun, podle jejího dnešního vyjádření jde o celkovou částku 800 milionů. "Finanční prostředky ke sportovním klubům tam, kde jsou děti a mládež, míří. Nemáme žádnou zpětnou informaci od sportovních klubů nebo oddílů, že by tam byly nějaké problémy. Naopak jsou velmi rádi," řekla Valachová.

Předseda krajské organizace České unie sportu v Ústeckém kraji Zdeněk Kubec ale poukazuje na to, že oddíly očekávaly vyplácení peněz už v březnu. "Moje zkušenost a zkušenost nás všech zespoda je, že není vyplacena v žádném případě ani třetina. Reakce ze sportovního prostředí je naprosto jednoznačná. Ruší se nasmlouvaná soustředění, kempy dětí, rodiče jsou totálně rozladěni. Jestli je tohle pilotní program ministerstva v rámci transparentnosti, tak realizace je ještě daleko horší než v těch ostatních programech," řekl dnes novinářům.

Mimořádnou dotaci přes 50 milionů korun by měla dostat Česká obec sokolská, která na rozdíl od jiných svazů nedostala ani finanční prostředky na reprezentaci a talentovanou mládež. Valachová ji měla podepsat ještě dnes. "V následujících dnech by měla být vyexpedována na účty České obce sokolské," dodala Valachová.

 

Právě se děje

Další zprávy