Slováci mají americký skalp. Přišli o náskok tří gólů, ale udeřili v prodloužení

13. 5. 2024 19:08
V Ostravě vytryskl proud slovenské euforie. Slováci na mistrovství světa porazili favorizované Spojené státy 5:4 v prodloužení. Po dvou třetinách vedli 4:1, Američané ale v divokém závěru srovnali. V pražské skupině splnili povinnost Finové, kteří porazili 4:1 Nory.
Slovenští hokejisté slaví vítězství nad USA.
Slovenští hokejisté slaví vítězství nad USA. | Foto: Reuters

Slovenští hokejisté ztratili v zápase proti Spojeným státům americkým tříbrankové vedení, nakonec však favorita porazili 5:4 v prodloužení a připsali si druhou výhru na mistrovství světa v Ostravě.

Američané podruhé prohráli. Utkání rozhodl v čase 63:56 svým druhým gólem Miloš Kelemen.

Oba týmy do utkání nasadily nové brankáře. Slováci nechali odpočívat Škorvánka a šanci dostal Hlavaj. Američané již nemohou počítat se zraněným Lyonem, místo kterého chytal Nedeljkovic.

Hned v úvodu mohl otevřít skóre Cehlárik, neuspěl však stejně jako na druhé straně Boldy. Ve 4. minutě se dostalo Slovensko do vedení. Kudrna našel volného Kelemena, jenž uspěl s bekhendovým zakončením.

Vyrovnat mohl Gaudreau, více šancí však měli Slováci. Z brejku se mohl prosadit Kudrna, nebezpečně zakončovali Faško-Rudáš nebo Cehlárik. O druhý gól se nakonec po přečíslení dva na jednoho postaral Hudáček, který zakončil Tatarovu akci.

Na ledě se místy jiskřilo a nechyběly drobné šarvátky, nebezpečnější byli i nadále Slováci. Poté, co na začátku druhé třetiny z dobré pozice přestřelil Kudrna, ale snížil pohotovou dorážkou Boldy.

Hned po buly fauloval Kunin a místo možného náporu Američanů útočili Slováci. Přesilovku sice nevyužili, ale krátce po návratu útočníka San Jose se prosadil Nemec. O dvě minuty později navíc prostřelil Nedeljkovice obránce Koch a pro gólmana Pittsburghu utkání skončilo. Nahradil jej Augustine.

Slováci se i díky pozorně chytajícímu Hlavajovi ubránili ve dvou oslabeních, ve třetí části bývalý gólman extraligové Plzně zastavil i Pintovu šanci. Útočník Ottawy jej ale o pár sekund později přece jen překonal a snížil na 2:4. Američané byli dál aktivnější a Tkachuk v 54. minutě přidal třetí gól.

Ani dva inkasované branky slovenský výběr nevyburcovaly ke zvýšené útočné aktivitě a Hughes po samostatné akci v 57. minutě vyrovnal. V prodloužení se z výhry radovali Slováci, když v 64. minutě tečoval Nemcovu střelu Kelemen.

Norové nebodovali ani proti Finsku

Finští hokejisté porazili na mistrovství světa Norsko 4:1 a až ve třetím utkání na turnaji inkasovali ze hry. Svěřenci trenéra Jukky Jalonena po úvodní porážce s českou reprezentací 0:1 po samostatných nájezdech rozdrtili Velku Británii 8:0.

Na vítězství nad Norskem se podíleli shodně dvěma góly Oliver Kapanen a Arttu Hyry. Norové zůstávají po třech utkáních bez bodu.

Norové nastoupili bez své největší hvězdy útočníka Matse Zuccarella z Minnesoty. V úvodu se ubránili při vyloučení Sandera Volda Engebratena, ale při trestu Markuse Vikingstada v čase 6:49 otevřeli Finové skóre.

Střelu Oliwera Kaskiho od modré čáry tečoval před Jonasem Arntzenem Kapanen. Vyrovnat mohli Martin Rönnild s Havardem Östrem Salsten a Finové odolali i při vyloučení Juhy Jääskäho. V 18. minutě favorit zvýšil po další střele Kaskiho, kterou tečoval Hyry a ve svém třetím zápase na šampionátu poprvé skóroval.

Poslední minuta první třetiny se dohrávala až po pauze. Christianu Kaasastulovi uhnul u mantinelu Valtteri Puustinen a norský bek po nárazu obličejem na hranu mantinelu musel s krvavým zraněním do šatny. Následovali jej i ostatní, aby se upravila skvrna na ledě.

Po 27 sekundách rozehrané druhé třetiny se opět radovali Finové. Po střele Jereho Innaly se puk od brusle Jääskäho odrazil k Hyrymu, který jej bekhendem poslal do odkryté části branky. V 31. minutě chyboval v rozehrávce za brankou Arntzen, trefil brusli Ahtiho Oksanena, od které se dostal kotouč ke Kapanovi a ten snadno skóroval. Vstřelil už svůj pátý gól na turnaji, který je pro něj stejně jako pro Hyryho první velkou mezinárodní akcí v kariéře.

Finové inkasovali na šampionátu ze hry až po 163 minutách a 47 sekundách. Po návratu z trestné lavice se dostal po přihrávce Johannese Johannesena do úniku Max Krogdahl a střelou na lapačku překonal Harriho Säteriho. V závěrečné části už se skóre nezměnilo ani po sérii finských šancí. Pekka Jormakka ve 45. minutě trefil tyčku.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Norsko - Finsko 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 39. Krogdahl (Johannesen) - 7. O. Kapanen (Kaski), 18. Hyry (Kaski, Innala), 21. Hyry (Jääskä, Innala), 31. Kapanen (Oksanen). Rozhodčí: Ch. Holm (Švéd.), Hronský (SR) - Hynek (ČR), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 16.127.

Norsko: Arntzen - Johannesen, Solberg, Engebraten, Krogdahl, I. Hansen, Kaasastul, Hurröd - Trettenes, E. Ö. Salsten, P. Thoresen - Olsen, Berg Paulsen, Vikingstad - N. Steen, Vesterheim, Brandsegg-Nygard - H. Ö. Salsten, Rönnild, Martinsen. Trenér: T. Johansson.

Finsko: Säteri - M. Lehtonen, O. Määttä, Kaski, Vittasmäki, Saarijärvi, Riikola, Jesper Mattila - Pakarinen, Björninen, Mäenalanen - V. Puustinen, Mikael Granlund, Helenius - Puljujärvi, O. Kapanen, A. Oksanen - Jääskä, Hyry, Innala - Jormakka. Trenér: J. Jalonen.

Skupina B (Ostrava):

USA - Slovensko 4:5 v prodl. (0:2, 1:2, 3:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Boldy (L. Hughes, Gaudreau), 45. Pinto (Farabee, Zegras), 54. B. Tkachuk (Pinto), 57. L. Hughes (Sanderson) - 4. Kelemen (Sukeľ, Kudrna), 12. Hudáček (Tatar), 28. Nemec (Fehérváry, Pospíšil), 29. Koch (Pospíšil, Kelemen), 64. Kelemen (Nemec, Pospišil). Rozhodčí: Campbell, Pearce (oba Kan.) - Špůr (ČR), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 9109.

USA: Nedeljkovic (29. Augustine) - Seth Jones, Werenski, L. Hughes, Sanderson, Petry, Vlasic, Kesselring - Boldy, Gaudreau, Nelson - Pinto, Caufield, B. Tkachuk - Zegras, Smith, Farabee - Kunin, Hayes, Eyssimont. Trenér: Hynes.

Slovensko: Hlavaj - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Koch, Gajdoš, Golian - Kelemen, Pospíšil, Regenda - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Hudáček, Cingel, Tatar - Faško-Rudáš, Sukeľ, Kudrna. Trenér: Ramsay.