Ragbyová reprezentace vozíčkářů zvládla přípravu před ME a ovládla turnaj v Polsku

Jakub Bartoš
28. 9. 2016 10:33
V polském městě Legionowo vyhrála česká reprezentace ragby na vozíku Mazovia Cup a dokázala přehrát favorizované Němce i Finy, se kterýmu se střetne za týden na mistrovství Evropy ve Švýcarsku. Cíl pro evropský šampionát se ale nemění, zní z kabiny. Podle trenéra čekají reprezentaci zcela odlišné zápasy.
Ve finále Mazovia Cupu přehrál český celek Prague Robots finský tým 53:50 a mohl slavit vítězství na turnaji.
Ve finále Mazovia Cupu přehrál český celek Prague Robots finský tým 53:50 a mohl slavit vítězství na turnaji. | Foto: Tereza Hábová

Varšava - Skvělou přípravu před mistrovstvím Evropy má za sebou český ragbyový tým vozíčkářů. Na Mazovia Cup přijely do Polska týmy z celé Evropy. Z Česka to byl celek Prague Robots, v němž se objevili výhradně hráči z národního týmu.

"Akci pořádá domácí Four King z Varšavy a zvou sem kvalitní soupeře. Letos byl turnaj opět na vysoké úrovni. Ty nejlepší týmy jako Německo nebo Nizozemska si přivezly hráče z reprezentace a začátečníky, kteří mají šanci se předvést. Pro nás a Polsko šlo o přípravu na mistrovství Evropy,“ vysvětlil hrající trenér české reprezentace David Lukeš.

Hned první utkání s Flying Dutchmen z Nizozemska měl být těžkou zkouškou. Po skvělém vstupu do zápasu ale Češi zápas ovládli a postupně navyšovali skóre, které se zastavilo na číslech 52:37. Kromě toho čekal národní tým ve skupině zápas s Germany Development .

"Ti hráli dvě prodloužení s Nizozemci, a tak jsme trochu doufali, že by nám to mohlo pomoct. Němci nakonec odvedli skvělý výkon, kterému ale podle mě chyběla chuť po vítězství,“ ohodnotil zápas David Lukeš. Semifinále s anglickým celkem WRC London Češi rozhodli už ve druhé čtvrtce a po chybách soupeře ho přehráli v poměru 44:38.

Měli bojovat o třetí místo, ale nakonec z toho bylo finále

Tím si zajistili poměrně nečekaný postup do finále. Původně měl český tým nižší ambice - boj o třetí místo.

"Před zápasem s Německem už jsme ale trochu tušili, že by to mohl být lepší výsledek. Po semifinále jsme už věděli, že se utkáme s týmem z Finska. To jsme i chtěli, protože je máme ve skupině B na mistrovství Evropy. Ve finále se nám od začátku dařilo, i přestože jsme udělali dost chyb. Vždy jsme ale ve skóre odskočili a nakonec vyhráli 53:50,“ shrnul trenér Lukeš. Třešničkou na dortu bylo ocenění za nejužitečnějšího hráče, kterým se stal Jaroslav Filsák.

I přestože toho letos tým neodehrál tolik, byl výkon velmi kvalitní. "Možná to bylo právě tím. Měli jsme větší hlad po vítězství, který jsem u jiných týmu postrádal. Samozřejmě se ale snažili všichni, ať už kvůli přípravě nebo boji o místo v reprezentaci,“ hodnotil po turnaji David Lukeš, který nastoupil do dvou zápasů jako hrající trenér.

Skvělý výkon byl poslední zkouškou před odjezdem do Švýcarska. Reprezentaci čeká už jen poslední trénink a kontrola veškerého vybavení. "Teď už není prostor něco zlepšovat. Jsme spokojení. Hráči se podporovali a motivovali. Navíc spolu mají něco nahráno a ví o sobě. Jedinou věcí, kterou můžeme vylepšit, je občasná zbrklost,“ dodal trenér.

Chybí finance i hráči

V letošním roce se výrazně zkrátila příprava. Reprezentace neodjela na několik turnajů kvůli finančním problémům i nedostatku hráčů. Na mezinárodní turnaje jezdí stále ti samí a noví nepřichází. V budoucnu se tak uskuteční turnaj, který by měl podpořit nové hráče a přilákat je k ragby na vozíku.

Ambice pro mistrovství se podle Davida Lukeše nezvedly. Stále je cílem porazit alespoň jednoho soupeře ve skupině, kde čeká na národní tým Polsko, Rusko a Finsko. Seveřany sice reprezentace dokázala o víkendu porazit, ale mimo jiné i bez jejich klíčového hráče. Zápas tak bude podle Davida Lukeše úplně jiný. V druhé skupině mistrovství Evropy skupiny B se proti sobě postaví týmy Belgie, Rakouska, Itálie a domácího Švýcarska. Po základních skupinách se odehrají zápasy turnajovým systémem. 

Mistrovství Evropy ve švýcarském Nottwilu se uskuteční od 3. do 9. října. Český tým se na 700 kilometrů dlouhou trasu vydá auty hned začátkem týdne. Před prvním utkáním se konají zápisy, kontroly vybavení, ale i dopingové kontroly. První zápas odehraje reprezentace 6. října s Finskem. 

 

Právě se děje

Další zprávy