Proklaté čtyři centimetry. Oštěpař Vadlejch ve strhujícím závodě těsně přišel o bronz

8. 8. 2024 21:43
Jakub Vadlejch obsadil v olympijském finále oštěpařů čtvrté místo výkonem 88,50 metru. Od bronzu ho v Paříži dělily pouhé čtyři centimetry. Vyhrál Pákistánec Aršad Nadím v olympijském rekordu 92,97, druhý skončil obhájce zlata a mistr světa Ind Níradž Čopra.
Jakub Vadlejch ve finále oštěpu
Jakub Vadlejch ve finále oštěpu | Foto: Reuters

Diváci na Stade de France viděli nejkvalitnější olympijskou soutěž oštěpařů v historii. Přispěl k tomu i Vadlejch, který před třemi lety v Tokiu vybojoval stříbro. Ve třetí sérii poslal oštěp jen patnáct centimetrů pod své letošní maximum, kterým získal v červnu v Římě evropské zlato. V té chvíli byl na třetím místě. Pak ho ale předstihl dvojnásobný mistr světa Anderson Peters z Grenady.

Vadlejch už se nezlepšil, a tak poprvé od mistrovství světa v Dauhá 2019, kde obsadil pátou příčku, odjede z velké akce bez medaile. "Mám ve sbírce šest velkých medailí, vyhrané Diamantové ligy, takže čtvrté místo je pro mě nezvyklé a musím to chviličku vstřebávat. Na druhou stranu ten výkon je jedním z nejkvalitnějších v novodobé olympijské historii. Myslím, že se mi to rozleží a budu za to rád, ale ty medaile jsou krásné a líbila by se mi," řekl novinářům.

Nadím se na velkých mítincích objevuje jen výjimečně, letos házel jen jednou, ale loni na mistrovství světa vybojoval stříbro a odsunul tam Vadlejcha na třetí místo. První pokus přešlápl, ale druhým si zlepšil osobní rekord o více než dva metry a vymazal šestnáct let starý olympijský rekord Nora Andrease Thorkildsena. Pákistán v olympijské historii získal dosud všechny tři zlaté jen v pozemním hokeji, v atletice až do dneška žádnou medaili neměl.