Vlajkonoš Krpálek a "Lukašenkova" pompézní show. Tak odstartovaly Evropské hry

Takový byl zahajovací ceremoniál Evropských her.
Evropské hry 2019 potrvají v Minsku od 21. do 30. června. Ve 23 disciplínách se představí víc jak čtyři tisícovky sportovců z 50 zemí.
Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko (vpravo), označovaný jako poslední diktátor v Evropě, sledoval ceremoniál společně s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.
Evropské hry 2019 mělo původně hostit Nizozemsko, které ale nabídku kvůli příliš vysokým nákladům stáhlo, a pak Rusko. To pro změnu doplatilo na dopingové prohřešky.
Premiér Medveděv měl potřebu si zahajovací ceremoniál vyfotit, respektive nahrát.
Foto: ČOV/Václav Pancer
Reuters Sport Reuters, Sport
21. 6. 2019 23:24
Podívejte se na ceremoniál, kterým odstartovaly Evropské hry 2019 v Bělorusku.
 

Právě se děje

před 27 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy