Z náhradníka na poslední chvíli jasný vítěz. Rovanperä úřadoval v Polsku

30. 6. 2024 15:41
Polskou rallye vyhrál téměř o půl minuty Fin Kalle Rovanperä s Toyotou, který přitom až na poslední chvíli nahradil zraněného stájového kolegu Francouze Sébastiena Ogiera. Druhý za úřadujícím dvojnásobným šampionem dojel s další Toyotou Brit Elfyn Evans, třetí byl Francouz Adrien Fourmaux za volantem Fordu.
Kalle Rovanperä (Toyota) na trati Polské rallye 2024
Kalle Rovanperä (Toyota) na trati Polské rallye 2024 | Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Třiadvacetiletý Rovanperä letos absolvuje jen vybrané soutěže. Do startovní listiny v Polsku se dostal až po Ogierově úterní nehodě.

Po druhé etapě už na rychlých šotolinových tratích u Mazurských jezer vedl a dnes navýšil náskok až na 28,3 sekundy. V MS vyhrál potřinácté, letos už má na kontě březnový triumf v Keni.

"To byl opravdu podivuhodný týden. Příprava byla rychlá a náročná, teď jsem hodně unavený, ale nakonec jsme pro tým získali spoustu bodů, takže se to všechno vyplatilo. Hlavně jsem se snažil nedělat žádné chyby, to bylo nejdůležitější," řekl vítěz na webu šampionátu.

Do světového šampionátu se soutěž v severním Polsku vrátila po sedmi letech. Tehdy zvítězil Belgičan Thierry Neuville, který tentokrát skončil s více než minutovou ztrátou na čtvrtém místě, ale dál vede průběžné pořadí MS.

Martin Prokop, který bojoval o body do kategorie WRC2, byl celkově dvacátý. O 11 příček níž skončil Jan Černý, startující v kategorii WRC3.

Polská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích: 1. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) 2:33:07,6, 2. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -28,3, 3. Fourmaux, Coria (Fr./Ford Puma) -42,7, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -1:10,8, 5. Sesks, Francis (Lot./Ford Puma) -1:47,0, 6. Mikkelsen, Eriksen (Nor./Hyundai i20) -2:16,6, …20. Prokop, Ernst (ČR/Škoda Fabia Rally2) -12:23,4, 31. Černý, Krajča (ČR/Ford Fiesta Rally3) -27:37,6.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 13 závodů): 1. Neuville 136, 2. Evans 121, 3. Tänak (Est./Hyundai i20) 115, 4. Ogier (Fr./Toyota Yaris) 92, 5. Fourmaux 91, 6. Rovanperä 63, …26. Prokop 1.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 311, 2. Toyota 301, 3. M-Sport Ford 156.