"Trail-O není geometrické cvičení." Česká reprezentace přivezla z MS dva cenné kovy

Veronika Skalecká
18. 7. 2017 11:02
Lázeňské město Birštonas na jihu Litvy hostilo mistrovství světa v Trail-O (World Trail Orienteering Championship), jedné ze sportovních disciplín orientačních závodů. Sportovci bojovali o medaile ve dvou kategoriích: Para a Open (pro nehandicapované sportovce). Česká výprava parasportovců si vedla skvěle, v individuálním závodě obsadila Jana Kosťová třetí místo, česká štafeta ve složení Pavel Dudík, Miroslav Špidlen a Jana Kosťová se umístila na druhé příčce.
Jana Kosťová, zlatá medailistka z mistrovství světa v roce 2013 a letos bronzová medailistka.
Jana Kosťová, zlatá medailistka z mistrovství světa v roce 2013 a letos bronzová medailistka. | Foto: Donatas Lazauskas Photography

Birštonas - Do Litvy se sjeli handicapovaní i nehandicapovaní sportovci z celého světa, aby bojovali o medaile na světovém šampionátu v Trail-O. Sportovní disciplína Trail orienteering neboli Trail-O je zaměřená na orientaci a na správné čtení a interpretaci mapy. Na rozdíl od klasického orientačního závodu není u Trail-O rychlost součástí soutěže, a tak se spolu mohou výkonnostně měřit parasportovci se sportovci bez handicapu. Nejvyšší soutěže však obvykle vyhlašují zvlášť kategorii Paralympic neboli Para.

Právě v kategorii Para dosáhli čeští reprezentanti v Litvě hned dvakrát na stupně vítězů. Jana Kosťová, zlatá medailistka z mistrovství světa v Trail-O ve Finsku v roce 2013, vybojovala v individuálním závodě bronz. Na letošním šampionátu ji dokázal porazit jen Švéd Ola Jansson a Vladyslav Vovk z Ukrajiny. Za sebou nechala 36 závodníků z celého světa, mj. z USA, Japonska či Ruska.

"Pocity jsou skvělé. Nedá se to úplně srovnat s těmi před čtyřmi lety, když jsem získala titul nejvyšší, navíc to byla tenkrát má první medaile z podobného podniku vůbec. To asi nepřebije nic jiného. Ale mám velmi dobrý pocit z toho, že to tenkrát nebyla náhoda, že se v té špičce dokážu udržet. A jsem nadmíru spokojená, že se mi podařilo vymanit se z loňských "brambor" (čtvrté místo na mistrovství Evropy i světa)," říká o svém úspěchu v Litvě Jana Kosťová.

Jana Kosťová přitom neskrývá, že ambice na medaile před závody měla: "Jsem soutěživá, do každého závodu jdu s tím, že bych ráda byla tam někde nahoře, ale také s určitou pokorou - vím, jak ošemetné to v tomhle sportu je. Záleží na tom, jak vám sedne terén, styl stavitele, mapaře, jestli záměry stavitele odhalíte nebo naopak řešení nepřekombinujete. Konkurence v Litvě byla navíc velká. Tentokrát stálo štěstí na mé straně."

V závodě štafet bojovali o medaile členové Sportovního klubu vozíčkářů Praha Pavel Dudík, Miroslav Špidlen a Jana Kosťová a v konečném pořadí obsadili druhé místo. Zisk stříbrných medailí je historicky největším úspěchem české štafety v této disciplíně na světovém šampionátu (loni dosáhla česká štafeta ve složení Jana Kosťová, Hana Doležalová a Bohuslav Hůlka na stříbro na mistrovství Evropy v Trail-O). Pro doplnění dodejme, že v kategorii Open, určené sportovcům bez handicapu, se Čechům v Litvě rovněž dařilo - ve štafetách získali bronz. V individuálním závodě kategorie Open si vedl z českých reprezentantů nejlépe Pavel Kurfürst, který skončil na pátém místě.

Jana Kosťová obsadila v individuálním závodě v Litvě třetí místo.
Jana Kosťová obsadila v individuálním závodě v Litvě třetí místo. | Foto: Donatas Lazauskas Photography

Co do počtu medailí se jedná o jeden z dosud největších úspěchů českých reprezentantů v kategorii Para v této sportovní disciplíně. Zatím největším úspěchem zůstává titul mistryně světa Jany Kosťové (vedoucí oddílu orientačních závodů SKV Praha) z mistrovství světa v Trail-O ve Finsku v roce 2013. Pavel Dudík, člen letošní stříbrné štafety, se tehdy umístil v individuálním závodě na druhém místě hned za Janou Kosťovou.

"Litevské mistrovství světa nebylo dokonalé, ale to není asi žádná akce, vždycky se najdou mušky. Některé ani neovlivníte - třeba počasí. Měli jsme štěstí, že nám hodně a intenzivně pršelo jen jeden a půl dne, další dny bylo naštěstí hezky a už se tak lépe snášely jiné nedostatky. Závody byly z velké části ve stylu, který se již snažíme potlačit a směřovat tento sport trochu jinam. Tím myslím například nedělat z Trail-O geometrické cvičení, ale soustředit se na čtení terénu jako takového, přiblížit Trail-O více vidění klasických orientačních běžců. Ale i když jsme dneska už o krok dál, podařilo se nám lépe než jiným oprášit dřívější způsob uvažování nad úkoly a díky tomu se nám dařilo," dodává k letošnímu šampionátu Jana Kosťová.

Česká stříbrná štafeta ve složení Miroslav Špidlen, Pavel Dudík a Jana Kosťová.
Česká stříbrná štafeta ve složení Miroslav Špidlen, Pavel Dudík a Jana Kosťová. | Foto: Donatas Lazauskas Photography
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy