Válečný veterán, matka dvojčat i obojživelníci. To jsou čeští paralympici

Zdeněk Krupička
Na paralympiádu Česko vysílá šest lyžařů a celkem 21 reprezentantů. Jedinou ženou je zrakově handicapovaná Anna Pešková, která bude závodit se svou trasérkou Michaelou Hubačovou.
Pešková má doma už dvě paralympijské medaile. V Turíně (2006) získala stříbro v závodě super G, kde jí dělal traséra otec, a o čtyři roky později ve Vancouveru získala s Michaelou Hubačovou bronz ve stejné disciplíně. Nyní je na plný úvazek matkou. V květnu 2016 se jí totiž narodila dvojčata, i tak se ale dokázala kvalifikovat na paralympijské hry, i když návrat na sníh neplánovala.
Dalším českým sjezdařem je Patrik Hetmer, zrakově handicapovaný alpský lyžař. Ten na hry jede s trasérem Miroslavem Máčalou.
Hetmer se závodnímu lyžování se začal věnovat až ve třiceti letech - mezi jeho největší úspěchy patří třetí místo v obřím slalomu na MS v Kanadě 2015, bronzové místo v obřím slalomu na SP v Tarvisiu 2016 a vítězství ve finále EP v Obersaxenu 2016.
Foto: Archiv Zdeňka Krupičky
Sport Sport
8. 3. 2018 7:10
Podívejte se, kteří sportovci budou reprezentovat Česko na paralympiádě v Pchjongčchangu.
 

Právě se děje

před 1 minutou

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy korun

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Olympiáda v Tokiu bude s fanoušky, do hledišť může až 10 000 Japonců

Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát procent kapacity, přičemž maximem bude návštěva 10.000 lidí. Dnes to oznámili pořadatelé olympiády, která začne 23. července.

Při největší sportovní akci budou po dohodě organizátorů s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) stejná pravidla, jaká v Japonsku platí ode dneška po skončení nouzového stavu kvůli další vlně koronaviru. Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

Sportovci se tak nemusejí obávat prázdných stadionů, které při vyšších počtech nově nakažených v Japonsku hrozily. Kvůli pokračující pandemii, která si loni vynutila odložení OH, nesmějí na hry fanoušci ze zahraničí.

Další zprávy