40 týmů, 300 cyklistů, 2222 kilometrů. Cyklo handy maraton skončil, medaile berou všichni

Sport Sport
6. 8. 2018 12:43
Pražský park Kampa se zaplnil stovkami cyklistů, jejich rodinami, kamarády a fanoušky. Společně slavili návrat z nejdelšího cyklistického podniku v Česku, Metrostav Handy Cyklo Maratonu 2018. Týmy, které tvořily zdraví i handicapovaní cyklisté, v týdnu zdolaly trasu o délce 2222 km s časovým limitem 111 hodin. Cílem projektu neziskové organizace Cesta za snem je poukázat na to, že lidé s postižením i většinová společnost mohou fungovat jako jeden tým. A pokud to jde v extrémním závodě, musí to jít i venku na ulici.
Cesta za snem propojuje svět handicapovaných a nehandicapovaných.
Cesta za snem propojuje svět handicapovaných a nehandicapovaných. | Foto: Cesta za snem

Praha - Organizátoři Metrostav Handy Cyklo Maratonu neradi říkají závod. "Je to více benefiční cyklojízda," prozrazuje hlavní organizátor Tomáš Pchálek z Cesta za snem, z.s. "Nejedeme proti sobě, ale soupeříme hlavně sami se sebou. V týmech jsou lidé s různými druhy postižení a s různými stupni daného handicapu. Nejde porovnávat, kdo je lepší. Je to o tom, zažít to, dokázat dojet v limitu, zvládnout vytvořit fungující tým. V cíli pak získávají všichni stejnou medaili, každý cyklista."

Metrostav handy cyklo maraton 2018
Metrostav handy cyklo maraton 2018 | Foto: Cesta za snem

Šestý ročník unikátního maratonu projel všemi kraji ČR. Účastnilo se jej 40 týmů, tedy téměř 300 cyklistů. Letos kromě klasických kategorií osmi- a čtyřčlenných týmů startovaly také dvoučlenné týmy. Do cíle se dostal jen jediný, Flexira cyklo tým, Petr Pokorný a handicapovaný kolega Miloš Bauer. Miloš Bauer se s najetými sedmi sty padesáti kilometry na handbiku, tedy kole s ručním pohonem, stal korunovaným králem letošního ročníku a prvním handbikerem, který dokončil nejdelší cyklistický podnik v Česku ve dvoučlenném týmu.

Silných příběhů, které by mohly inspirovat další, se našlo na handy cyklo maratonu hned několik. Tým neziskové organizace Sananim splnil sen svému patronu "Mácovi," kterého i přes velmi těžké postižení vezli pět dní a nocí na speciálně upraveném kole v sedačce. Jejich kamarád tak zažil něco, na co bude vzpomínat po celý život.

V týmu Flower Power se na start postavila loňská patronka Tereza Bártová, která minulý rok po nemoci přišla o obě nohy, prsty na rukou a ledviny. Závod absolvovala celý i se zastávkami na výměnu krve v nemocnici v Praze a Brně. Osmnáctiletý handicapovaný cyklista Jan Hotovec snil o maratonu od svých třinácti let. Po šesti letech fandění a doprovázení kamarádů rodičů v doprovodném voze se dočkal a vyrazil v sedle tandemového kola v dresu Bronec Fat Bike.

Takových příběhů píše každý ročník desítky. Toto je Metrostav Handy Cyklo Maraton, nazývaný taky pro svůj časový limit 111. Postavit tým můžete napřesrok i vy. Stačí se podívat na www.cestazasnem.cz nebo na facebookové stránky Cesta za snem.

Miloš Bauer se stal prvním handbikerem, který dokončil 2222 km / 111 hodin ve dvoučlenném týmu. Na kole na ruční pohon najel 750km.
Miloš Bauer se stal prvním handbikerem, který dokončil 2222 km / 111 hodin ve dvoučlenném týmu. Na kole na ruční pohon najel 750km. | Foto: Cesta za snem
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Ruským bankám loni kvůli sankcím a odlivu vkladů klesl zisk o 90 procent

Ruským bankám loni klesl zisk v úhrnu asi o 90 procent na 203 miliard rublů (64 miliard Kč). Na hospodaření finančních ústavů dopadly západní sankce zavedené za válku na Ukrajině a také odliv vkladů. Oznámila to dnes ruská centrální banka.

Západní státy zablokovaly několika klíčovým ruským bankám přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT krátce poté, co Moskva na konci loňského února vyslala na Ukrajinu desítky tisíc vojáků. Největší banky Sberbank a VTB byly nuceny ukončit činnost ve velké části Evropy.

Spolu s dalšími oblastmi ruské ekonomiky ale prokázal tento sektor určitou odolnost, uvedla agentura Reuters. Centrální banka také sdělila, že se komerčním bankám podařilo vyrovnat ztrátu 1,5 bilionu rublů za první pololetí a do konce roku vykázaly zisk.

"Nicméně ne všechny banky byly schopny zcela vyrovnat ztráty ze začátku roku, přičemž někteří hráči zakončili rok s výraznými ztrátami," uvedla centrální banka. Ke konci roku bylo ztrátových 104 bank, v polovině roku jich ještě bylo 130.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Totalita a nenávist není minulost. Putinův režim hýří antisemitismem, řekl Vystrčil

Důvodem, proč si připomínat oběti holokaustu, je, že totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulostí. Na dnešním setkání u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti to v Senátu řekl předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Uvedl, že na Ukrajině jsou dnes vražděni nevinní civilisté a jen kousek od Česka Putinův režim nadále hýří antisemitskými výroky i vůči nejvyšším politickým představitelům, jako je například Volodymyr Zelenskyj.

Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili také někteří z těch, kdo holokaust přežili ,a připomněly se i romské oběti holokaustu. Kromě bývalé vězeňkyně nacistického tábora Osvětim-Březinka Dity Krausové dnes pořadatelé přivítali také Vladimira Dvorkina a Vitalije Talalajevského, obyvatele Ukrajiny, kteří uprchli před ruskou agresí a našli útočiště v Česko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy