Šance přežít klesla na jediné procento. Bártová se ale nevzdala a teď objíždí republiku na kole

Sport Sport
3. 8. 2018 10:38
Tereza Bártová měla podle lékařů jen minimální šanci přežít zákeřné onemocnění meningitidou. I když přišla o nohy, ledviny i prsty na rukou, svůj život si nakonec vybojovala zpět. A v rámci Handy cyklo maratonu objíždí republiku.
Tři týdny byla Tereza Bártová v umělém spánku. Lékaři jí dávali 1 % na přežití, dokázala to a dnes rozdává svou energii ostatním.
Tři týdny byla Tereza Bártová v umělém spánku. Lékaři jí dávali 1 % na přežití, dokázala to a dnes rozdává svou energii ostatním. | Foto: Cesta za snem

Praha - Před pouhými šestnácti měsíci neměla Tereza Bártová o Handy cyklo maratonu ani tušení. Těsně před státnicemi na vysoké škole se jí ale udělalo zle a v nemocnici jí diagnostikovali nejtěžší formu meningokokové meningitidy.

Naděje na přežití lékaři stanovili na jediné procento.

Tereza svůj život přesto vybojovala zpátky. Přišla přitom ale o obě nohy v kolenou, prsty na rukou a ledviny. A brzy se stala tváří Handy cyklo maratonu, kde si ji loni jako svoji patronku, jíž chce podpořit, vybral tým Flower Power, který tvoří osm žen z Krušných hor.

Rok nato se Tereza po dlouhých přípravách dokázala sama posadit na kolo a vyrazit na podporu někoho dalšího. "Zatím jde všechno skvěle. Ráno si skočím na dialýzu v Praze, další mám naplánovanou v Brně. Třeba mi nová krev pomůže ještě k větším výkonům," směje se závodnice.

Unikátní cyklojízda smíšených týmů zdravých a handicapovaných sportovců odstartovala tento týden z Prahy. Cyklisté absolvují náročnou, 2222 kilometrů dlouhou trasu štafetově, jedou nonstop, bez zastavení, a limitem jim je maximální čas 111 hodin.

Během pěti dní a nocí objedou cyklisté všechny kraje v republice.
Během pěti dní a nocí objedou cyklisté všechny kraje v republice. | Foto: Cesta za snem

Benefiční projekt na podporu handicapovaných sportovců vymyslel před šesti lety vozíčkář Heřman Volf z neziskové organizace Cesta za snem.

"Chtěl jsem ukázat, že pokud táhneme za jeden provaz a fungujeme jako tým, můžeme dokázat velké věci. Třeba objet republiku bez zastavení na kolech."

Jak se Bártové i ostatním týmům daří, můžete sledovat on-line na www.cestazasnem.cz Cíl a závěrečné oslavy včetně celodenního programu pro děti i dospělé a koncertu kapel Royal Squad a Těžkej Pokondr, zdarma pro všechny, se odehraje v sobotu 4. srpna v parku Kampa v Praze 1.  

Cyklojízda smíšených týmů, kde musí být i handicapovaný sportovec, už má pouhé dva dny do cíle. | Video: Cesta za snem
 

Právě se děje

Další zprávy