Zemřel "Pepík" Němec, legendární český boxer

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 9. 2013 20:00
Po deseti dnech opět zasáhla boxerský svět smrt slavného boxera - českého medailisty z Říma Josefa Němce.
Legendární český boxer Josef Němec na galavečeru v Brně v dubnu 2012
Legendární český boxer Josef Němec na galavečeru v Brně v dubnu 2012 | Foto: CPA Eduard Erben

České Budějovice - Smutná zpráva dorazila odpoledne z Českých Budějovic.

Dva týdny před osmdesátými narozeninami zemřel boxerský bronzový olympijský medailista z Říma 1960 a mistr Evropy z roku 1963 (v těžké váze nad 81 kg) Josef Němec. Čest jeho památce...

Byl jihočeským patriotem...

Před deseti dny přišel svět o americkou supertíhu Tommyho Morrisona, nyní smutní nejen Česko po Josefu Němci. Boxer, který se narodil 25. září 1933 v Českých Budějovicích, absolvoval v amatérském ringu celkem 320 zápasů, z toho 308 dokázal vyhrát. Na olympiádě v Římě získal blízký přítel jiných českých legend - Emila a Dany Zátopkových - bronzovou medaili, o tři roky později na evropském šampionátu v Moskvě zlato.

Němec, kterému jeho přátelé neřekli jinak než Pepík, byl i bronzovým evropským medailistou z roku 1957, 1959 a na hrách v letech 1956 a 1964 byl kousek od postupu do semifinále (a bronzu), když pokaždé skončil na pátém místě. Za své sportovní i lidské kvality se stal zasloužilým mistrem sportu, v roce 2002 se mimo jiné zasloužil o to, že se do jihočeské metropole vrátila boxerská extraliga.

"Byl to obrovský pohodář, člověk, který se stal středem pozornosti, i když o to třeba ani nestál, ale dokázal prostě lidi kolem sebe neskutečně strhnout. Gentleman, bavič, prostě super chlap, je to smutná zpráva, i když už byl dlouho těžce nemocný, takže to asi bylo svým způsobem pro něj vysvobození," řekl Aktuálně.cz bývalý boxer a nyní trenér Marek Šimák, který se s Němcem dlouhá léta znal.

...skvělým sportovcem i bavičem

"Pamatuji si, že jsme byli na nějaké akci po republikovém šampionátu, bylo tam třicet chlapů a asi dvě nebo tři ženy. Zkus hádat, kdo s nimi tančil jako první? Pepík. My mladí chlapi seděli a on skoro osmdesátiletý 'dědek' to roztáčel na parketu. Se ženami to uměl, choval jsem k nim nádherně, tak jak se má chlap chovat. A nejen s nimi, když pak dotančil, sedl si a hrál nám na harmoniku a zpíval," vzpomíná Šimák na muže, který se ještě byl loni v dubnu osobně podívat na boxerský galavečer v Brně a duel Konečný-Larbi o titul mistra světa.

"Nemám rád pohřby a podobné věci, ale tady je jasné, že se s ním půjdu rozloučit. Stejně jako to udělali dneska svěřenci Míti Soukupa, kteří za něj drželi minutu ticha na tréninku. A určitě si na Pepíka zavzpomínáme i na extralize či prosincovém mistrovství republiky," dodal člen Výkonného výboru České boxerské asociace (ČBA).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Soud ve Francii potrestal Sarkozyho spolupracovníky za zneužití prostředků

Někdejší blízký spolupracovník bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a rovněž ministr vnitra Claude Guéant dostal dnes od soudu roční trest vězení za zneužití veřejných prostředků při zadávání průzkumů veřejného mínění. Osm měsíců z trestu si Guéant musí odpykat ve vězení, čtyři měsíce jsou podmíněné, informovala agentura AFP.

Bývalý politik je již nyní ve vězení. Od poloviny prosince si odpykává trest za nesplácení pokut. Guéant se chce podle vyjádření svého advokáta proti dnešnímu rozsudku odvolat.

Soud rozhodoval o vině celkem pěti bývalých Sarkozyho spolupracovníků. Obžaloba je vinila z toho, že objednávali průzkumy veřejného mínění bez soutěže, čímž porušovali francouzské zákony vyžadující transparentnost a konkurenční nabídky.

Někdejší Sarkozyho poradce a krajně pravicový spisovatel Patrick Buisson byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu a pokutě 150 tisíc eur (3,7 milionu korun). Podle AFP si na přeprodávání průzkumů Sarkozyho úřadu vydělal zhruba 1,4 milionu eur (34 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.

Zdroj: ČTK
Další zprávy