Vítěz Velké vydělá přes dva miliony

Radek Vičík Radek Vičík
3. 10. 2006 0:00
Pardubice - Vítězný kůň nedělního 116. ročníku Velké pardubické steeplechase vydělá svému majiteli více než dva miliony korun.
Žokej Niall Madden na koni Numbersixvalverde překonává slavný Bechers Brook při Velké národní v Liverpoolu.
Žokej Niall Madden na koni Numbersixvalverde překonává slavný Bechers Brook při Velké národní v Liverpoolu. | Foto: Reuters

Nejlepší stáj se může těšit na šek v hodnotě 2 250 000 korun, tedy rovnou polovinu z celkové dotace nejstaršího kontinentálního překážkového dostihu.

"Snažíme se přilákat zahraniční konkurenci i výši prémie. Nemůžeme se sice rovnat s nejlepšími anglickými či francouzskými dostihy, ale nabízíme slušné peníze," uvedl předseda představenstva pardubického Dostihového spolku Miroslav Petráň. Přesto letos ve startovním poli figurují jen tuzemští zástupci.

Petráň je zároveň pardubickým radním a právě Pardubice se letos v květnu staly majoritním akcionářem společnosti. Stalo se tak navýšením základního jmění o uhrazenou ztrátu z loňského hospodaření ve výši zhruba tři miliony korun.

"Město má zájem udržet hlavní pilíře sportu, kterými jsou dostihy, plochá dráha a hokej. Do údržby závodiště magistrát letos investoval pět milionů korun," uvedl Petráň.

Dostihové závodiště v tomto roce slaví 150 let od založení, i když historické prameny nejsou zcela průkazné. 116. ročník Velké pardubické bude nejdůležitější součástí oslav, které jinak nebudou příliš bombastické.

Účastníci dostihů se místo velkolepé slávy dočkali nových parkovacích ploch, zrekonstruované veterinární ošetřovny včetně rentgenu a ultrazvuku. Mimo hru nezůstali ani diváci, kteří se v areálu budou moci pohybovat s pomocí nového informačního systému.

Dostihy živí stále hlavně sponzoři

K dostihům patří také sázky. Nejinak tomu je v Pardubicích a letos bude zájemcům o sázení sloužit hned stovka terminálů společnosti Betino.

Ta nabízí klasické kurzové sázky s pevnou výhrou podle vypsaných kurzů i totalizátor, v němž je výhra závislá na množství vsazených peněz.

Infobox

Kurzy na vítěze 116. Velké pardubické
Maskul a Hastaven 3:1, Decen Fellow 4:1, Iraklion 6:1, Gloglogo a Ner 8:1, Klip 10:1.
Zdroj: Betino

Hlavním zdrojem příjmů pro pořadatele jsou však stále sponzorské peníze. "Příjmy od sázkařů a ze vstupného tvoří jen část rozpočtu, hlavní rozpočtovou položkou zůstávají sponzoři," vysvětlil Petráň.

Podíly jednotlivých příjmových položek ani celkový rozpočet Velké pardubické však nesdělil. "Velká pardubická není samostatnou akcí a z rozpočtu dostihového závodiště nelze přesně vyseparovat částky týkající se jen jí," dodal předseda představenstva Dostihového spolku s tím, že roční rozpočet společnosti je asi 40 milionů korun.

Hlavním sponzorem pardubického dostihu je už potřinácté Česká pojišťovna, takže oficiálním název zní "116. ročník Velké pardubické České pojišťovny". Od roku 1995, kdy se společnost slavný závod sponzorovala poprvé, stoupla výška dotací z 1,8 milionu korun na současných 4,5 milionu.

Bez zahraničních koní, ale s tisíci cizinci v hledišti

I když se pořadatelé snažili přilákat zahraniční účastníky, letos mezi přihlášenými chybějí. Ve hře přitom byli čtyři koně z ciziny.

Příčinu vidí Miroslav Petráň v opačném nasměrování sezony na ostrovech, kde se běží nejdůležitější dostihy v březnu a dubnu.

"Naši koně šli hodně dopředu a cizinci cítí, že tu nemají šanci," uvedl Petráň. Jako příklad uvedl italskou stagnaci, kdy se v první šestici na závodišti v Meranu pravidelně umísťuje pět českých koní..

Epsom Derby Festival v Epsom Downs v Surrey
Epsom Derby Festival v Epsom Downs v Surrey | Foto: Reuters

Šancí by měl být rodící se Evropský pohár cross-country. Tam ale záleží především na ochotě irských anglických a francouzských pořadatelů.

"Jsou ročníky, kdy je zahraniční účast silná. Letos ale nedorazil žádný kůň z ciziny a chybí také populární dvojnásobná vítězka Registana. Přesto doufám, že můžeme čekat velmi dobrou diváckou návštěvu," uvedl Petráň s tím, že "velmi dobrá" pro něj znamená přibližně více než 25 000 lidí.

Z pardubických dostihů se stává velká turistická atrakce pro milovníky turfu z Velké Británie a Irska. Na východ Čech se jich vydá jeden až dva tisíce, o jejich dopravu se stará už desítka tamních cestovních kanceláří.

Podle bookmakerů společnosti Betino jsou největšími favority Velké pardubické loňský vítěz Maskul, vítěz posledního kvalifikačního dostihu Hastaven a loni druhý Decen Fellow.

 

Právě se děje

Další zprávy