Velká pardubická se blíží. Váňa bude jen fandit synovi

ip
14. 10. 2007 13:20
Velká pardubická: pojede se o dotaci 4,5 milionu

Pardubice - Odpoledne startuje ve východních Čechách už 117. ročník nejslavnějšího dostihu v České republice. O titul ve Velké pardubické se letos popere 15 koní. Důvodů, proč dostihový svátek letos sledovat, je hned několik.

Podruhé od roku 1985 bude chybět Josef Váňa. Legendární žokej, který Velkou pardubickou vyhrál celkově pětkrát (z toho čtyřikrát v sedle Železníka), bude muset letošní závod ze zdravotních důvodů vynechat.

Přesto jeho jméno na startovní listině nebude chybět. 55letou ikonu dostihového sportu nahradí jeho syn Josef Váňa ml., jenž usedne do sedla ryzáka Juventuse. Ten patří mezi nejlepší české překážkáře a díky loňskému druhému místu patří letos mezi spolufavority s kurzem 6:1.

Druhým želízkem v ohni trenéra Josefa Váni bude bílá klisna Sixteen. Ta vyhrála i předzkoušku Velké pardubické - Cenu Labe. 7letá bělka vedená může přepsat s kurzem 4,5:1 historii. Bílý kůň vyhrál totiž Velkou pardubickou naposledy v roce 1936. V sedle bude mít zkušeného žokeje Dušana Andrése.

Posledním Váňovým zástupcem je obhájce loňského vítězství - Decent Fellow. 12letý ryzák patří s kurzem 3:1 k největším favoritům dostihu, ovšem sám Váňa je opatrný.

"V posledních dnech se ukazoval nejhůře z trojice, kterou posílám na start," uvedl v deníku Sport.

Jiného názoru je ovšem žokej Josef Bartoš, který Decent Fellowa dovedl loni k triumfu a letos se opět posadí do jeho sedla.

"Znám ho. Cítím, jak půjde v závěru, a můžu se podle toho rozhodnout. Já se neuspokojím s druhým nebo třetím místem. Člověk už myslí jenom na vítězství," prohlásil pro deník Sport. 

Zapomínat se také nesmí na Maskula, vítěze z roku 2002 a 2005. Svěřenec trenéra Františka Holčáka bude mít v sedle žokeje Jaroslava Myšku. 13letý hnědák s kurzem 4:1 patří mezi nejstarší koně na startu. Jeho trenér však věří, že dvojnásobný vítěz je silný i letos.

"Naši koně jsou ve formě," hlásí František Holčák v deníku Sport.

I jeho syn Radek vypravuje do dostihu kandidáta na vítězství. 9letý hnědák Cieszymir doběhl loni třetí a v letošní srpnové kvalifikaci dokonce druhý. Bookmakeři mu přidělili kurz 5:1 a v jeho sedle bude britský žokej John Paul Johnson.

Na nejvýznamější tuzemský dostih přijede řada významných osobností. Za největší lze považovat britskou princeznu Annu, kterou bude doprovázet Livia Klausová, či čtyřnásobný vítěz pardubického dostihu, žokej Peter Gehm, který po nešťastném pádu v prosinci roku 2004 ochrnul.

Startovní listina 117.ročníku Velké pardubické
1. Juventus - žák Josef Váňa, kurz 6:1
2. Makul - žokej Jaroslav Myška, kurz 4:1
3. Eliška Přemyslovna - žokej Pavel Kašný, kurz 18:1
4. Cieszymir - žokej John Paul Johnson, kurz 5:1
5. Ascot jezdec - Marcel Novák, kurz 15:1
6. Zeerow - jezdec Jaromír Hrudka, kurz 50:1
7. Polárník - jezdec Pavel Složil, kurz 18:1
8. Ivoire de Beaulieu - žokej Keith Mercer, kurž 10:1
9. Brambusch - žokej Radek Havelka, kurz 15:1
10. Three Mill - žokej Jan Faltejsek, kurz 15:1
11. Honor - žokej Václav Luka, kurz 11:1
12. Sixteen - žokej Dušan Andrés, kurz 4,5:1
13. Decent Fellow - žokej Josef Bartoš, kurz 3:1
14. Sybelius D´Artaix - žokej Ken Wheelan, kurz 12:1
15. Harry the Beaver - amatér Pavel Horčička, kurz 25:1

 

Právě se děje

Další zprávy