Ve výpravě, v níž byl Bursík, zahynul horolezec

zh, čtk
8. 8. 2007 21:15
Velvyslanec vyvrací spekulace, že mrtvým je Bursík
Čeští horolezci ve druhém výškovém táboře na K2.
Čeští horolezci ve druhém výškovém táboře na K2. | Foto: www.romanlangr.cz

Praha - Během české výpravy v pákistánských horách, jíž se v posledních týdnech mimo mnoha dalších horolezců zúčastnil i ministr životního prostředí Martin Bursík, zahynul jeden Čech. Agentuře ČTK to potvrdil Petr Špunda z českého velvyslanectví v Pákistánu.

Zároveň vyvrátil spekulace médií, že oním mrtvým je Bursík. Jeden z členů výpravy a aktuálně vedoucí týmu Pavel Klimeš Špundovi potvrdil, že Bursík je živ a zdráv.

O totožnosti mrtvého ale nechtěl nic bližšího sdělit a ani nechtěl pomoc nabízenou českým zastupitelským úřadem. Podle televize Nova se obětí stal pětačtyřicetiletý horolezec Jiří Daněk z Vrchlabí.

Zrádné vrcholy pro turisty

Početná česká výprava si vzala za cíl vrcholy Gašerbrumu I a II.

Gasherbrum I měří 8068 metrů a nazývá se též Hidden Peak, neboli "Skrytý vrchol". Ačkoliv se jedná o osmitisícovku, z okolního pohoří Krakorum zrovna nevyčnívá.

Gasherbrum II měří 8035 metrů, i jeho vrcholek vypadá nenápadně a nijak zvlášť hrozivě. Josef Rakoncaj a Miloň Jasanský ho v knize Česká himalájská dobrodružství dokonce označují za "trpaslíka mezi nejvyššími".

Obě osmitisícovky, skalními horolezci označované za "choďáky" kvůli nízké technické náročnosti,  se v 90. letech staly  magnetem pro komerční expedice.

Byla to lavina?

Přátelský vzhled obou hor však klame: konce tu bývají často tragické. I na nejlehčích trasách vedoucích na gasherbrumské vrcholy leží desítky zmrzlých těl.

Výpravu, v níž zahynul český herolezec, vedl původně Josef Nežerka, který se však již do České republiky vrátil a nemá o incidentu žádné bližší a ověřené informace.

Na konci července se z Pákistánu vrátilo šest členů výpravy a tento týden v úterý přijelo dalších dvanáct lidí včetně Nežerky. V Pákistánu měli prý aktuálně zůstat ještě čtyři Češi. Podle spekulací některých zahraničních serverů nejen na české horolezce v oblasti vrcholů Gašerbrumu spadla lavina.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Poslanci naléhali na Metnara, aby nechal ve funkci vojenského historika Stehlíka, ministr to zváží

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných veteránů Eduarda Stehlíka, který by měl v armádě do konce roku skončit. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu nevyloučil revizi návrhu. Rozhodnout chce v brzy. Výbor mu doporučil, aby vedení odboru neměnil. Poslanci také nechtějí, aby ředitel odboru byl na rozdíl od současnosti civilista, s čímž zatím ministerstvo počítá.

Stehlíkovi ke konci roku končí vojenský závazek, ministerstvo mu jej nechtělo prodloužit. Na jeho podporu vystoupilo v minulých dnech několik politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO).

Metnar označil Stehlíka za výborného historika. Motivace ke změně podle něj vycházela ze zkušeností například policie, kde podobnou pozici také zastává civilista.

Zdroj: ČTK
Další zprávy