Ve výpravě, v níž byl Bursík, zahynul horolezec

zh, čtk
8. 8. 2007 21:15
Velvyslanec vyvrací spekulace, že mrtvým je Bursík
Čeští horolezci ve druhém výškovém táboře na K2.
Čeští horolezci ve druhém výškovém táboře na K2. | Foto: www.romanlangr.cz

Praha - Během české výpravy v pákistánských horách, jíž se v posledních týdnech mimo mnoha dalších horolezců zúčastnil i ministr životního prostředí Martin Bursík, zahynul jeden Čech. Agentuře ČTK to potvrdil Petr Špunda z českého velvyslanectví v Pákistánu.

Zároveň vyvrátil spekulace médií, že oním mrtvým je Bursík. Jeden z členů výpravy a aktuálně vedoucí týmu Pavel Klimeš Špundovi potvrdil, že Bursík je živ a zdráv.

O totožnosti mrtvého ale nechtěl nic bližšího sdělit a ani nechtěl pomoc nabízenou českým zastupitelským úřadem. Podle televize Nova se obětí stal pětačtyřicetiletý horolezec Jiří Daněk z Vrchlabí.

Zrádné vrcholy pro turisty

Početná česká výprava si vzala za cíl vrcholy Gašerbrumu I a II.

Gasherbrum I měří 8068 metrů a nazývá se též Hidden Peak, neboli "Skrytý vrchol". Ačkoliv se jedná o osmitisícovku, z okolního pohoří Krakorum zrovna nevyčnívá.

Gasherbrum II měří 8035 metrů, i jeho vrcholek vypadá nenápadně a nijak zvlášť hrozivě. Josef Rakoncaj a Miloň Jasanský ho v knize Česká himalájská dobrodružství dokonce označují za "trpaslíka mezi nejvyššími".

Obě osmitisícovky, skalními horolezci označované za "choďáky" kvůli nízké technické náročnosti,  se v 90. letech staly  magnetem pro komerční expedice.

Byla to lavina?

Přátelský vzhled obou hor však klame: konce tu bývají často tragické. I na nejlehčích trasách vedoucích na gasherbrumské vrcholy leží desítky zmrzlých těl.

Výpravu, v níž zahynul český herolezec, vedl původně Josef Nežerka, který se však již do České republiky vrátil a nemá o incidentu žádné bližší a ověřené informace.

Na konci července se z Pákistánu vrátilo šest členů výpravy a tento týden v úterý přijelo dalších dvanáct lidí včetně Nežerky. V Pákistánu měli prý aktuálně zůstat ještě čtyři Češi. Podle spekulací některých zahraničních serverů nejen na české horolezce v oblasti vrcholů Gašerbrumu spadla lavina.

 

Právě se děje

Další zprávy