Váňa: Možná jedu letos naposledy. Proč nevyhrát posedmé

ČTK Jaroslav  Šindelář ČTK, Jaroslav Šindelář
5. 10. 2010 13:55
V neděli proběhne 120. Velká pardubická
Josef Váňa získal loni s Tjumenem svůj šestý titul na Velké pardubické
Josef Váňa získal loni s Tjumenem svůj šestý titul na Velké pardubické | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nestor dostihových závodů Josef Váňa bude v neděli v jubilejní 120. Velké pardubické bojovat o svůj sedmý triumf na této největší dostihové akci v Česku.

Rekordman v počtu titulů, který loni senzačně triumfoval s Tiumenem, oslaví deset dní po závodě osmapadesáté narozeniny.

"Troufám si říci, že takovou vyrovnanost favoritů pár let zpátky nepamatuji. Možná to bude naposledy, ale jdu do toho s tím, že když motyka vystřelí, tak proč nevyhrát posedmé. Reálné to je a bylo by to nádherné." zasnil při setkání s novináři.

"Jezdím na koni a jsem rád, že můžu. Až nebudu moct, tak nepojedu. Kdybych měl dělat ostudu, tak na to nepolezu. Když to tenhle rok zkoním a bude to stát za prd, tak toho můžu nechat, protože si myslím, že mi v tom nic nebrání," podotkl rozhodně.

Váňu však žene ke startům v dalších ročnících vidina dalšího rekordu. "Musím překonat toho, co vyhrál v devětapadesáti," usmíval se při vzpomínce na Vladimíra Hejmovského, který v roce 1951 vyhrál Velkou pardubickou devět dnů před šedesátinami.

Pokud by Váňa chtěl tento rekord překonat, mohlo by se mu to povést nejdříve za dva roky. Pokud by v roce 2012 vyhrál, byl by o tři dny starší než tehdy Hejmovský.

Čtěte také:
Žokej Váňa bude mít na pardubickém závodišti sochu
Opět na startu Velké Pardubické? Váňa: Záleží na zdraví

Váňa si jen stěžoval, že je lehce nachlazený a že ho po jízdě po Praze bolí hlava. "Dám si na noc paralen a bude to dobré. V Praze se mi nejezdí dobře. Párkrát mě to rozhodilo a jsem z toho vedle," řekl Váňa, dodal však, že se cítí lépe než před rokem.

V pořádku už je i Tiumen, který měl zlomené kyčelno-křížné spojení. "Je to zranění dost vážné, ale už jsme pár koní měli, kteří byli schopni navázat na původní kariéru. Nebral bych to jako problém a momentálně je v pořádku," těšilo Váňu.

Mnohem větší šance na titul má Váňa jako trenér, protože poslední čtyři ročníky vyhráli jím vedení koně. "Všichni víme, jaká je konkurence, každý má nazbrojeno," dodal Váňa a připomněl, že z dvacítky koní patří deset k velkým favoritům.

Velké šance na titul bude mít z 'jeho' koní vedle Tiumena dvojnásobná vítězka Sexteen v sedle s Josefem Bartošem a Juventus, kterou pojede jeho syn.

Netěší jej naopak fakt, že pojede před vlastní sochou. "Nadšený z toho nejsem, ale jak jsem předeslal, když to někdo zaplatil a udělal, tak já tomu bránit nebudu," řekl Váňa, který sochu ještě neviděl. "Takže se mi nelíbí. Prý mám křivou nohu a to není pravda."

Netěší jej ani zvýšená popularita, kterou si vydobyl i třetím místem v anketě Sportovec roku za minulý rok. "Když na vás řvou lidi v supermarketech, tak to moc příjemné není, ale všichni lidé, kteří ty problémy mají, si na to musí zvyknout," dodal Váňa.

 

Právě se děje

Další zprávy