Šonka vyhrál skutečnou formuli 1 ve vzduchu. Toto je šampion Red Bull Air Race

Martin Šonka se zařadil po bok legend tuzemského akrobatického létání, jako jsou Ivan Tuček či  Petr Jirmus
Tuzemské sportovní letectví tak po Ladislavu Bezákovi, Ivanu Tučkovi a Petru Jirmusovi získalo třetího absolutního mistra světa v akrobacii.
Rodák z Dvora Králové nad Labem svůj vysněný titul vybojoval díky zisku 80 bodů. Druhý Matt Hall z Austrálie jich nasbíral o pět méně.
Ze seriálu odvážných letců se stal během let prestižní šampionát. V Cannes českému závodníkovi fandil i expilot formule 1 David Coulthard. Není se čemu divit, Red Bull Air Race je takovou F1 ve vzduchu.
Šonka absolvoval na Vojenské akademii v Brně obor pilot bojového letounu a usedl do kokpitu řady letounů včetně nadzvukového Gripenu.
Foto: Red Bull Content Pool
rav rav
20. 11. 2018 20:22
Red Bull Air Race není jen tak obyčejný závod letadel, je to skutečná vzdušná Grand Prix, kde rozhoduje každá desetina vteřiny a nalétaný metr. O to větší úspěchem českého sportu je, že se letošním mistrem světa stal Martin Šonka.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

Další zprávy