Šampion Björndalen si bere biatlonistku

ČTK
14. 2. 2006 15:14
Turín - Vrcholový biatlon by se měl už brzy dočkat dalšího manželského páru - norský šampion Ole Einar Björndalen si chce v květnu po osmileté známosti vzít Italku Nathalii Santerovou. Přípravy na svůj velký den ale museli na čas přerušit - oba se totiž účastní olympijských her v Turíně.

Třiatřicetiletá Santerová, která je na olympiádě už pošesté, se s pětinásobným olympijským vítězem Björndalenem seznámila na hrách v Naganu v roce 1998. Své ano by si měli říct 29. května v Dobbiacu v italských Dolomitech.

Ve špičkovém biatlonu tak oficiálně přibude další "zlatý" pár. Nejznámějším je manželství Norky Liv Grete a Francouze Raphaela Poiréeových.

Pokud by se ale sečetly úspěchy obou manželů, budou Poiréeovi zřejmě ještě dlouho nepřekonatelní. Björndalen má sice na kontě vedle pěti olympijských titulů i sedm titulů mistra světa, jeho nastávající však není zdaleka tak úspěšná. V roce 1994 sice skončila v celkovém hodnocení světového poháru druhá, od té doby ale větší úspěch nezaznamenala a pohybuje se ve světové třicítce.

"Mám štěstí, že je mým snoubencem jeden z nejlepších biatlonistů na světě, který mně svým přístupem k tomuto sportu hodně dal," směje se Santerová. Björndalena už údajně naučila "dobře jíst" - těstoviny a pizza jsou prý mnohem lepší než hutná severská strava.

Olympiáda však pro nastávající novomanžele neznamená žádné předčasné líbánky - bydlí každý zvlášť a raději moc nechodí na závody toho druhého. "V sobotu jsem se byla podívat na dvacítce, ale postávání na slunci u trati v takové nadmořské výšce je vyčerpávající. Teď už se budu raději koncentrovat na své závody," řekla Santerová.

Ve skrytu duše ale už stejně myslí na svatbu a možná i na děti. "Chci, aby se narodily a vyrůstaly v Itálii. Itálie tak bude mít dobré biatlonisty," řekla budoucí paní Björndalenová.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Lang facebookovým příspěvkem o Zemanovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku o prezidentovi Miloši Zemanovi, nespáchal trestný čin. Květnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8 na konci července pravomocně potvrdil odvolací pražský městský soud. Vyplývá to ze soudní databáze. Na sociální síti Lang loni v dubnu na adresu Zemana mimo jiné napsal, že "je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini". Soud v květnu rozhodl, že šlo maximálně o přestupek, případ proto předal úřadu Městské části Prahy 8.

Langa státní zastupitelství obžalovalo za podněcování k trestnému činu, hrozilo mu až dvouleté vězení. Žalobkyně pro něj navrhovala peněžitý trest. Bývalý radní u soudu nepopřel, že na svém soukromém profilu příspěvek zveřejnil, odmítl však, že se dopustil trestného činu. Podle svých slov pouze naplňoval svá ústavní práva.

Lang loni reagoval svými výroky na sociální síti na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za "proradná prasata", která je dovoleno a nutné zabíjet.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Ve věku 83 let zemřel severoirský umírněný politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel Nobelovu cenu za mír

Ve věku 83 let zemřel severoirský umírněný katolický politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel v roce 1998 Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Sociálnědemokratickou a labouristickou stranu (SDLP), kterou Hume založil a dlouhá léta vedl. Hume získal Nobelovu cenu společně s vůdcem probritských unionistů Davidem Trimblem. V minulosti byl rovněž poslancem Evropského parlamentu a parlamentu Spojeného království.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Začíná festival Prague Pride. Pražští radní vyvěsili duhovou vlajku na znamení jeho podpory

Vedení pražského magistrátu podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu Nové radnice. Desátý ročník festivalu, který má přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a transexuálů (LGBT+), nabídne od pondělí přes stovku akcí. Mnohé z nich se však kvůli koronaviru uskuteční on-line.

"Praha se tak otevřeně přihlásila k toleranci všech menšin, ať už sexuálních nebo jiných. Chceme tak ukázat, že je Praha moderní metropole, kde se všem žije dobře a nikdo není perzekuován pro to, kým je," řekla k vyvěšení vlajky radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Radní Vít Šimral (Piráti) dodal, že to, že magistrát vyvěšuje barevnou vlajku, nijak nenarušuje hodnoty tradiční společnosti nebo rodiny, jak říkají kritici. Vyjádřil přání, aby se sociální bubliny lidí, kteří sexuální menšiny neuznávají, zmenšovaly a lidé nebyli kritizováni a diskriminováni za to, koho milují.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Mexická policie zatkla "navrtávače", jednoho z nejhledanějších mužů v zemi

Čtyřicetiletý José Antonio Yépez, známý jako El Marro čili Palice, údajně vede gang Cártel de Santa Rosa de Lima, který se ve středu země specializuje na krádeže pohonných hmot z potrubí.

Mexická policie kolem Yépeze v uplynulých měsících stahovala smyčku. Ve vazbě načas skončily jeho matka a sestra. Muži zákona podezřelého zatkli v neděli brzy ráno tamního času během zásahu ve dvou domech ve městě Guanajuato ve stejnojmenném státě ve středu země. Policisté zároveň zabavili zbraně a osvobodili unesenou podnikatelku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy