Pořadatele Velké pardubické trápí sucho

rav
27. 9. 2006 18:00
Pardubice - Pořádný déšť. To je jediné, co chybí necelých čtrnáct dní před startem ke štěstí pořadatelům 116. ročníku překážkového dostihu Velká pardubická.
Jezdec Joe Tizzard na koni Cornish Rebel při dopadu na Totesport Cheltenham Gold Cup v anglickém Gloucestershire.
Jezdec Joe Tizzard na koni Cornish Rebel při dopadu na Totesport Cheltenham Gold Cup v anglickém Gloucestershire. | Foto: Aktuálně.cz

Na závodiště pět týdnů nespadla téměř kapka, takže správce dostihového areálu musel začít už minulý týden s umělým zavlažováním.

"Připravili jsme krizová opatření. Vodu čerpáme ze tří zdrojů. Kromě vlastních tří studní ji bereme i z vodovodního řadu a naštěstí je jí dost i v říčce Jesničanka," uvedl předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň.

Říčka, která protéká areálem závodiště, dostala po vyřízení patřičného povolení dočasnou přehradu,  která ulehčila čerpání vody. Kropení dráhy probíhá nonstop.

"Celkem zavlažujeme plochu osmi až deseti hektarů a do začátku závodu bude naše úsilí reprezentovat ekvivalent 150 mm srážek. Ale s deštěm se úplně srovnávat nemůžeme, ten například dokáže zvlhčit vzduch. Naštěstí noční počasí není letní, hodně nám pomáhá rosa.," dodal Petráň.

Suchý povrch by podle jeho názoru měl vyhovovat především jednomu z horkých favoritů Velké pardubické, Decent Fellowovi. Naopak dvojnásobný šampion Maskul si potrpí raději na bahnitou oranici.

Celkové náklady zavlažování odhadl Petráň na několik stovek tisíc korun. "Předpokládám, že se na nich kromě Dostihového spolku podělí i město či kraj. Například Vodovody a kanalizace nám zatím účtují vodu bez stočného," řekl uvedl předseda představenstva akciové společnosti spravující dostihový areál v Pardubicích.

 

Právě se děje

Další zprávy