Plachetnice přišla během slavného závodu o člena posádky. Námořníka v ledovém oceánu nikdo nenašel

Lukáš Caha Lukáš Caha
28. 3. 2018 18:17
Letošní ročník závodu jachet Volvo Ocean Race má svoji druhou oběť. Námořník John Fisher vypadl během šesté etapy z lodě a stal se obětí rozbouřeného Jižního oceánu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Alexander Smith

Praha - Sedmačtyřicetiletý námořník John Fisher vypadl během slavného závodu jachet Volvo Ocean Race z paluby lodě Scallywag a pořadatelé předpokládají, že se stal obětí Jižního oceánu. 

"Jsme zničeni. S velkým zármutkem musíme informovat, že John Fisher byl zřejmě ztracen na moři," napsal v oficiálním prohlášení Richard Brisius, ředil závodu. "Soucítíme s Johnovou rodinou, přáteli i posádkou. Je to obrovská tragédie, o které se těžko mluví."

Nešťastná událost se odehrála v pondělí během etapy z novozélandského Aucklandu do brazilského Itajaí přibližně 1 400 námořních mil západně od Hornova mysu. 

"V podmínkách, které v tomto místě panovaly, je prakticky nereálné vrátit se na stejné místo. I kdybychom se o to pokusili, zabere tento manévr nejméně tři čtvrtě hodiny," přiznali členové posádky Scallywag. Ti udělali vše, co bylo v jejich silách. Nakonec se ale kvůli nepříznivému počasí museli vrátit k pobřeží. 

Organizátoři závodu sice poslali do míst, kde námořník vypadl, záchranáře, ti se však na místo dostali až o necelý den později. "Vzhledem k teplotě vody, extrémnímu stavu moře a času, který od této události uplynul, musíme bohužel předpokládat, že John je po smrti," řekli organizátoři.  

Fischer byl zkušeným námořníkem, podobného závodu se účastnil poprvé. Žil v australském Adelaide, ovšem závodil za Velkou Británii. 

Volvo Ocean Race je jachtařský závod okolo světa. Pořádá se každé tři roky a námořníci během něj urazí okolo 45 000 námořních mil. Fischer není první obětí letošního ročníku. Nedaleko Hongkongu se srazila jedna z jachet se člunem rybářů, jeden z nich incident nepřežil.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy