Párová čtyřka obhájila vítězství ve SP

ČTK
9. 7. 2006 16:06
Lucern - Česká párová čtyřka David Jirka, Tomáš Karas, Václav Chalupa a Milan Doleček obhájila celkové prvenství ve Světovém poháru.

Kvarteto veslařů si dnes pojistilo žlutý trikot vítězstvím v závěrečném závodu v Lucernu. Medailovou sbírku zkompletovali na švýcarském jezeře Rotsee skifaři Miroslava Knapková, jež skončila druhá i v hodnocení třídílné soutěže, a bronzový Ondřej Synek.

Párová čtyřka zahájila sezonu bez Jakuba Hanáka, jenž byl po operaci slepého střeva. Výsadní postavení ve své disciplíně potvrdila vítězstvím v úvodním závodu v Mnichově.

Před třemi týdny v Poznani bylo české kvarteto třetí, ale v neděli v Lucernu si po dlouhé vyrovnané jízdě s Němci rozložilo lépe síly a v závěru soupeře jasně předčilo. Třetí místo obsadili Američané.

Knapková završila Světový pohár i do třetice druhým místem. Vítěznou sérii běloruské suverénky Jekatěriny Karstenové se jí nepodařilo přerušit a na dvojnásobnou olympijskou vítězku a úřadující mistryni světa ztratila dvě a půl sekundy.

Synek se prosadil na stupně vítězů poprvé v sezoně a po pátém místě v Mnichově a propadáku v Polsku vybojoval bronz.

Dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková skončil čtvrtý o 12 setin za medailí, poslední česká posádka ve finále A čtyřka bez kormidelníka Neffe, Zof, Vitásek a Gruber obsadila šesté místo.

Muži:

Skif: 1. Tufte (Nor.) 6:47,65, 2. Drysdale (N. Zél.) 6:47,80, 3. Synek (ČR) 6:52,29.
Dvojskif: 1. Špik, Čop (Slovin.) 6:19,89, 2. Wells, Rowbotham (Brit.) 6:21,62, 3. Macquet, Hardy (Fr.) 6:22,42.
Dvojka bez korm.: 1. Twaddle, Bridgewater (N. Zél.) 6:24,36, ...finále B: Makovička, Schindler (ČR) nedokončili.
Párová čtyřka: 1. ČR (Karas, Chalupa, Doleček, Jirka) 5:50,81, 2. Německo (Nolte, Geisler, Schreiber, Burmeister) 5:52,17, 3. USA (Stitt, Du Ross, Allen, Hughes) 5:53,31.
Čtyřka bez korm.: 1. Británie (Partridge, Williams, Reed, Triggs Hodge) 5:58,70, 2. Nizozemsko 6:00,19, 3. Německo 6:01,88, ...6. ČR (Neffe, Zof, Vitásek a Gruber) 6:11,03.
Osma: 1. Německo 5:47,11.
Lehké váhy:
Skif: 1. Purchase (Brit.) 7:08,38, ... finále B: 4. Kopáč (ČR) 7:27,32.
Dvojskif: 1. Miani, Luini (It.) 6:23,91, ... finále B: 6. Vetešník, Vabroušek (ČR) 6:33,39.
Ženy:
Skif: 1. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:25,19, 2. Knapková (ČR) 7:27,75, 3. Levinová (Rus.) 7:32,89.
Dvojskif: 1. G. Eversová-Swindellová, C. Eversová-Swindellová (N. Zél.) 6:58,01, 2. Vernonová, Bebingtonová (Brit.) 6:58,42, 3. Beraznijová, Bičyková (Běl.) 7:01,60, 4. Antošová, Vařeková (ČR) 7:01,72.
Dvojka bez korm.: 1. Cookeová, Mickelsonová (USA) 7:12,78.
Párová čtyřka: 1. Británie (Floodová, Wincklessová, Houghtonová, Graingerová) 6:31,27.
Osma: 1. Rumunsko 6:12,32.