OH v Praze? Rozhodnutí až na podzim

hop, ČTK
12. 4. 2006 13:35
Praha - Hlavní město má ambice i ekonomický a organizační potenciál k uspořádání letních olympijských her. Na setkání s novináři to opět zopakoval pražský primátor Pavel Bém.
Sršící olympijské kruhy.
Sršící olympijské kruhy. | Foto: Reuters

Bém věří, že nejpozději do šesti měsíců bude mít vedení města k dispozici projektové studie, z nichž vyplynou náklady na pořádání olympiády. Na základě těchto výsledků se Praha rozhodne, zda se přihlásí o pořadatelství již v roce 2016 nebo o čtyři roky později. Bém se dokonce domnívá, že reálný termín je spíše rok 2020, možná až 2024.

Primátor Prahy Pavel Bém.
Primátor Prahy Pavel Bém. | Foto: www.eurokontakt.cz, Josef Středa
 

"Potřebujeme znát data, fakta a mít projekty, abychom mohli něco prezentovat. Zhruba do šesti měsíců budeme mít u klíčových staveb projekty s ekonomickými rozbory a představami jejich dalšího využití. To nám odpoví na otázku, jestli se máme ucházet," řekl Bém na neformálním Press clubu pořádaném v pražském hotelu Diplomat.

Bémovy tři podmínky

První muž pražské radnice zdůraznil, že má tři podmínky, které musejí být splněny, aby se pod kandidaturu Prahy podepsal: "Olympijské hry nepoškodí nijak město - nesmí zasáhnout do památkové rezervace, olympiáda nesmí být ztrátová a do pořadatelství se musí zapojit celá Česká republika."

Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Zedníček k tomu podotkl, že MOV sice razí teorii: Jedny hry, jedno město, ale v případě zapojení i jiných českých a moravských regionů by to nemělo být na překážku úspěšné kandidatury.

Bém předpokládá, že na konci roku 2006 padne rozhodnutí, začátkem roku 2007 by měli zástupci města projednat příslib i s vládou. V případě kladné odpovědi ze Strakovy akademie by Český olympijský výbor příští rok v létě odeslal oficiální žádost Prahy do sídla MOV ve švýcarském Lausanne.

Referendum ano? Možná

Opoziční pražský zastupitel Karel Fischer (ED-SNK)
Opoziční pražský zastupitel Karel Fischer (ED-SNK) | Foto: www.eurokontakt.cz, Josef Středa

Opoziční pražští politici nicméně namítají, že nezbude žádný čas na to, aby se vedení města zeptalo občanů v referendu. "Už teď plynou do přípravy nejrůznějších studií milióny korun. Referendum by se mělo uspořádat už nyní, aby se zbytečně neutrácelo za přípravné práce," řekl například Karel Fischer (SNK ED). On sám se nedávno pokusil referendum navrhnout a spojit jej s červnovými volbami, zastupitelé ODS a ČSSD jej ale přehlasovali.

Sám primátor Bém referendu není příliš nakloněn. "Nejsem velkým fandou referenda. Nedovedu si totiž představit, jak jednoduše by měla znít jeho otázka. Ale když už referendum, pak celorepublikové. Kandidatura Prahy by se týkala celé republiky," řekl Bém. Fischer namítá, že při složitém referendum o vstupu do EU se také našla vhodná a srozumitelná otázka.

Na kolik to přijde

Místopředseda ČOV Jiří Zedníček
Místopředseda ČOV Jiří Zedníček | Foto: www.eurokontakt.cz, Josef Středa

Podle zatím jediné studie, kterou magistrát zveřejnil, by přímé náklady na hry činily asi 135 miliard korun a olympiáda by byla zisková. Dalších až 600 miliard by však činily nutné nepřímé investice v celé zemi, například na dálniční síť a modernizaci železnice. "Spojovat tyto náklady s olympiádou je faul. To jsou věci, které by se tak jako tam musely pro rozvoj země udělat," zdůraznil místopředseda ČOV Jiří Zedníček.

Tomáš Klečka z agentury Sportmarketing.cz, která se zabývá sportovním marketingem a sponzoringem, sice olympijské myšlence fandí, nicméně varuje, že Prahu čeká ještě dost práce, aby úspěšně obstála při velmi podrobném testování uchazečských měst ze strany MOV. "Obávám se, že pokud Praha chce hostit LOH v roce 2016, musí mít většinu infrastruktury vybudovanou již daleko dříve."

Kde bude stát stadion?

Zatím jediná studie, kterou si magistrát nechal vypracovat, navrhuje, že olympijská mediální vesnice by mohla vzniknout v Letňanech, místě vhodném i pro hlavní olympijský stadion. "Severní terasa není zatížená a zdá se být vhodnou," řekl Bém. Další sportoviště by mohla být na Letné, Strahově nebo Maninách, kde by mohla být i olympijská vesnice pro sportovce. "Vznikala by
jako budoucí univerzitní kampus, vždyť kvalita vysokoškolské infrastruktury je prachbídná," řekl Bém.

Primátor připouští, že on i jako propagátor olympijské myšlenky si dokáže představit, že Praha uchazečskou žádost příští rok
nepodá i že bude vyřazena. "Musíme být připraveni prohrát, nejenom na mezinárodní úrovni, ale i sami se sebou. Podle mého názoru je třeba jít do odvážných projektů a mít ambice angažovat se ve velkých projektech," konstatoval Bém.  

 

Právě se děje

Další zprávy