Obě české štafety skončily na MS v orientačním běhu páté

ČTK
5. 8. 2006 17:34
Čeští orientační běžci obsadili na závěr mistrovství světa v dánském Aarhusu pátá místa ve štafetách mužů i žen.

Mistryněmi světa se staly Finky, mezi muži dnes poprvé v historii světových šampionátů vyhráli Rusové. V závodu žen se žádný z týmů nevyvaroval chyb, zaváhala i dvanáctinásobná mistryně světa Švýcarka Niggliová-Luderová.

O dvouapůlminutový náskok Švédek po druhé předávce přišla jejich finišmanka Höjsgaardová hned v úvodu svého úseku, kdy se před ni dostala Finka Kauppiová. Česká štafeta ztratila již na prvním úseku pět a půl minuty.

Z třinácté pozice se však zásluhou Evy Juřeníkové a především finišmanky Dany Brožkové dokázala vypracovat až na konečné páté místo se ztrátou pěti minut a 49 sekund na vítězný tým. I závod mužů byl podobný. Švédové, vedoucí po prvním úseku, skončili bronzoví a Norové postupně klesli z druhého dokonce až na šesté místo.

Na druhém úseku se do čela zásluhou Andreje Chramova dostali Rusové a vedoucí pozici udržel finišman Valentin Novikov až do cíle s pohodlným náskokem více než čtyř minut před Finy. Češi byli po prvním úseku Vladimíra Lučana desátí, Michal Smola pak vytáhl štafetu na pátou příčku. Finišman Petr Losman bojoval na trati s Estoncem Kraasem a Norem Omdalem. Estonec odpadl jako první, Nor pak podlehl Losmanovi ve finiši.

"Pátá místa byla maximem, kterého mohli čeští závodníci při štafetách dosáhnout," řekl spolupracovnici ČTK šéftrenér Radek Novotný. Celkově označil vystoupení reprezentantů na mistrovství světa za úspěšné.

"Bronz Dany Brožkové a čtvrté místo Michala Smoly na klasické trati, pátá místa štafet a několik dalších umístění v nejlepší dvacítce řadí tento šampionát k jednomu z nejúspěšnějších v posledních letech," dodal Novotný.

Výsledky - štafety: Muži: 1. Rusko (Jefimov, Chramov, Novikov) 2:11:41, 2. Finsko -4:03, 3. Švédsko -6:41, 4. Švýcarsko -7:44, 5. ČR (Lučan, Smola, Losman) -11:14, 6. Norsko -11:33. Ženy: 1. Finsko (Haapakoskiová, Jukkolaová, Kauppiová) 2:21:05, 2. Švédsko -1:11, 3. Švýcarsko -1:50, 4. Austrálie -4:57, 5. ČR (Stará, Juřeníková, Brožková) -5:49, 6. Norsko -5:55.