Německý tisk chválí medailisty, hry ne

ČTK
27. 2. 2006 10:57
Berlín - Německé prvenství v hodnocení zemí podle cenných kovů na právě skončených zimních olympijských hrách v Turíně dnes sklízí pochvalu německého tisku. Výprava získala 11 zlatých, 12 stříbrných a šest bronzových medailí. Média ale také podrobila kritice celkovou atmosférou olympiády, kterou poznamenala aféra rakouské výpravy. 
Tady žila vášeň... Olympijské hry v Turíně jsou u konce.
Tady žila vášeň... Olympijské hry v Turíně jsou u konce. | Foto: Reuters

"Jsme zlatí mistři!" hlásá dnes nejčtěnější německý deník, bulvární Bild, a slibuje, že všechny medailisty nechá odlít do zlata. "Vidíme, čeho můžeme dosáhnout, spolehneme-li se na své přednosti a silné stránky. Vůle. Píle. Ctižádostivost. Týmový duch. Odhodlání a neochota se vzdát. To všechno vězí v každém z nás, mnozí to jen v těchto ne vždy lehkých časech zapomněli," míní deník. 

Podle listu Welt se zúročila podpora vrcholového sportu. "Desítky milionů, které ročně dá stát, spolkové země a sponzoři do rozvoje špičkového sportu, se vyplatily. Tvrdá tréninková námaha založená na sofistikovaných vědeckých metodách a koncentrace na několik málo sportovců v zimních disciplínách se ukazují jako recept na vytoužený úspěch," míní list. 

"Ve světle úspěchu ale existují i stíny. To, co ukázali skokani na lyžích, bylo tak ubohé, že člověk ztrácel chuť se dál dívat," napsal kriticky Nürnberger Zeitung. "Rychlobruslaři, hokejový tým a družstvo na curling se můžou přiřadit. Ale nebylo by troufalé při události jako olympiáda chtít úspěch na všech frontách? Přirozeně!" 

List Neue Westfälische namítá, že vedle vynikajících bojů, napínavého sportu a hrdých atletů přinesly turínské hry také dopingové razie, dopravní chaos a poloprázdná hlediště.

"To vše patří k bilanci skončeného sportovního svátku. Ducha typického pro olympiádu tyto hry nezískaly, přestože jejich slogan zněl 'Zde žije vášeň'," napsal deník. Také oslavy zažíval podle něj výlučně Turín. "Ve 100 kilometrů vzdálených horách, dějišti sportovních klání, zůstal olympijský duch neviditelný." 

Také konzervativní Frankfurter Allgemeine Zeitung se zaměřil spíše na hledání podstaty olympiády. "Kamera běží, show začíná -
na tomto základě vznikl před miliony televizních diváků po celém světě festival, jehož virtuální hodnota se nechtěla vůbec poměřovat se skutečností místa a činů. Olympijské hry jsou už dlouho perfektní optický klam. Nejnověji to ukázalo i právě skončených 16 soutěžních dní, které skončily vítězstvím Němců.

Vyznat se v tomto umělém světě před přírodními kulisami je čím dál tím těžší," míní list.

 

Právě se děje

Další zprávy