Naděje na olympiádu v Praze v roce 2016 padla

mih, sim
4. 6. 2008 19:48
Přednost mají Chicago, Tokio, Madrid a Rio de Janeiro
Tak by mohl vypadat olympijský areál
Tak by mohl vypadat olympijský areál | Foto: Aktuálně.cz

Atény - Mezinárodní olympijský výbor vyhlásil v Aténách seznam kandidátských měst pro konání letní olympiády v roce 2016. Praha mezi nimi není.

Přednost dostaly americké Chicago, španělský Madrid, japonské Tokio a brazilské Rio de Janeiro. Stejně jako česká metropole pak neuspěly katarské Dauhá a ázerbájdžánské Baku.

"Všechny nabídky měly vysoký standard," pochválil po oznámení verdiktu šéf MOV Jacques Rogge.

Technická komise výboru, která nabídky hodnotila, označila za nejlepší tu tokijskou, druhá nejlepší podle ní byla nabídka Madridu.

Největší spor se vedl o katarské Dauhá, které technická komise dala spolu s Chicagem na třetí místo. Podle některých členů exekutivy MOV, kteří rozhodovali, je půlmilionové město příliš malé, nakonec však zřejmě rozhodlo tamní počasí, kvůli němuž by se olympiáda konala až v říjnu.

Byla to zkouška, říká Praha

Praha už dříve oznámila, že se o hry v roce 2016 uchází spíš na zkoušku. Soustředit se chce na zisk pořadatelství pro rok 2020, případně 2024.

"Jsem realista a šance, že se Praha stane v roce 2016 olympijským městem, je téměř nulová," řekl už dříve ředitel společnosti Praha olympijská Tomáš Petera, podle kterého bylo pro české hlavní město nevýhodné například to, že v roce 2012 bude letní hry pořádat Londýn.

Také podle organizace Around the Rings, která před výběrem kandidátů pravidelně hodnotí šance měst, byly naděje Prahy minimální. Favority byly Chicago a Rio de Janeiro, černým koněm katarské Dauhá, protože v této oblasti se olympiáda dosud nekonala.

Pokud by Praha uspěla, musela by mimo jiné zaplatit kandidátský poplatek 500 tisíc dolarů (zhruba 8 milionů korun). Dosud sdružení Praha olympijská utratilo za přípravu her podle Tomáše Petery asi 60 milionů korun, což je méně, než kolik na přípravy zatím dali ostatní uchazeči.

Čtyři vybraná města nyní budou muset zpracovat detailní olympijský projekt a pozvat na návštěvu členy hodnotící komise.

O pořadateli letní olympiády v roce 2016 se definitivně rozhodne na kongresu MOV v říjnu příštího roku.

Čtěte také:

 • Praha dala na olympiádu 14 milionů. Šetříme, tvrdí
 • Ústavní soud zamítl stížnost za olympijskou petici
 •  

  Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

  Právě se děje

  před 21 minutami

  Po šesti týdnech výpovědí ve sporu herců Johnnyho Deppa a jeho exmanželky Amber Heardové zazněly závěrečné řeči, porota se začala radit o verdiktu.

  Zdroj: ČTK
  před 51 minutami

  Europoslanec Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

  Europoslanec Hynek Blaško (SPD) v pátek na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na prezidenta. Své příznivce vyzval, aby jeho kandidaturu podpořili podpisem petičních archů. "Mnoho z vás mi hodilo rukavici a vyzvalo mě tak k akci. Rukavici přijímám jako výraz vaší vůle, abych se ucházel o nejčestnější a nejprestižnější pozici v Česku, kterou je pozice prezidenta republiky," řekl ve videu na svém profilu.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy