Můj věčně usměvavý přítel, smutní Synek. Jeho soupeř náhle zemřel, bylo mu 35

ČTK Sport ČTK, Sport
17. 3. 2023 18:21
V pouhých 35 letech zemřel nejúspěšnější kubánský veslař všech dob a velký soupeř a kamarád české hvězdy Ondřeje Synka Ángel Fournier.
Ondřej Synek (uprostřed) a Ángel Fournier (vpravo).
Ondřej Synek (uprostřed) a Ángel Fournier (vpravo). | Foto: worldrowing.com

Stříbrný medailista z mistrovství světa z let 2013 a 2017, na kterých byl právě Synek jeho jediným přemožitelem, podlehl infarktu. Informovala o tom mezinárodní veslařská federace na svém webu.

"Hrozně smutné. Můj věčně usměvavý přítel. RIP," citovala federace World Rowing Synkovu reakci na sociálních sítích.

Rodák z Guantánama Fournier startoval na trojích olympijských hrách. V Pekingu 2008 ještě na čtyřce bez kormidelníka, na skifu pak o čtyři roky později v Londýně, kde skončil sedmý, a v Riu de Janeiro 2016. Tam vybojoval šesté místo. Pětinásobný šampion Panamerických her má celkem tři medaile z mistrovství světa. Vedle stříbrných z korejského Čchungdžu, kde díky němu Kuba získala vůbec první cenný kov ze světových šampionátů v historii, a Sarasoty v USA vybojoval v roce 2014 v Amsterodamu ještě bronz. Také tam zvítězil Synek.

Fournier zemřel ve čtvrtek v Dallasu. Ve Spojených státech amerických žil s rodinou od roku 2020, kdy opustil kubánskou reprezentaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy