Ministr Chládek stopnul podezřelé dotace. I pro Hadamczika

Miliony od státu šly i za Hadamczikem nebo do Jágrova Kladna
I mezi samotnými členy rady vzbudila velký údiv žádost na 18 milionů pro Buly Arénu v Kravařích. To je komplex, který patří městu a Aloisi Hadamczikovi.
Na soustředění tam v Hadamczikově trenérské éře jezdívala i hokejová reprezentace. Na budování přilehlého aquaparku už Hadamczik ze státního rozpočtu, konkrétně z tzv. porcování medvěda, vydobyl v minulosti 80 milionů korun.
"My s tou žádostí o dotaci pro Kravaře nemáme vůbec nic společného," dušoval se Tomáš Král, předseda hokejového svazu. A měl pravdu. Žádost šla z Buly Arény na ministerstvo přímo - a byla úspěšná. A co se vlastně za 18 milionů vybuduje?
"Tenisová hala potřebuje úpravy zázemí. Chodí nám sem hrát 70 dětí, to už se nedá utáhnout," vysvětlil hokejový kouč, na co potřebuje 18 milionů od českého státu.
Foto: ČTK
Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 5. 2014 21:15
Na tlak poslanců z ANO a Úsvitu zareagoval ministr Chládek tím, že nechá některé diskutabilní dotace do sportu ještě prověřit

Praha - Stop! Rozdělení 820 milionů korun, dotací ministerstva školství na investice do českého sportu, je zpochybněno. A platby jsou zastaveny.

"Necháme některé případy prověřit. Zatím jsem vydal pokyn, aby byla výplata dotací zastavena," řekl ministr školství Marcel Chládek online deníku Aktuálně.cz.

Tímto krokem Chládek zareagoval na iniciativu poslanců Jiřího Holečka (ANO) a Karla Pražáka (Úsvit), kteří některé položky z dotačního seznamu zpochybnili.

Je mezi nimi i 18 milionů, které měla inkasovat Buly Aréna, projekt bývalého trenéra hokejové reprezentace Aloise Hadamczika v Kravařích. V minulosti už sem putovalo 80 milionů ze státních peněz v rámci tzv. porcování medvěda. Na případ upozornily jako první Hospodářské noviny. O rozdělení dotací více zde.

"Budu žádat o prověření zhruba 25 položek ze seznamu subjektů, jimž byly přiznány dotace mezi 100-150 miliony korun," říká poslanec Jiří Holeček, mimochodem syn slavného hokejového brankáře.

Národní rada pro sport vs. poslanci

Jak se celý případ vyvíjel? Už před týdnem,  konkrétně 14. května, projednala Národní rada pro sport návrh dotací, který jí předložil Chládkův první náměstek Jan Zikl.

Národní rada pro sport je nový poradní orgán, který Chládek po svém příchodu na ministerstvo zřídil. Vedle Zikla a náměstka pro sport Petra Hulinského v něm zasedají i představitelé předních sportovních organizací a svazů. A také zástupci Poslanecké sněmovny.

Přičemž právě dva z nich, Jiří Holeček s Karlem Pražákem, bývalým trenérem hokejistů Českých Budějovic, se před týdnem hlasování zdrželi, jinak návrh prošel prakticky bez připomínek. "Pro nás to ale bylo neakceptovatelné, ten návrh jsme dostali pouhý den před hlasováním, nebyla možnost si to nějak prostudovat," shodují se poslanci.

Posléze se začali proti schválenému seznamu dotací v úhrnné hodnotě 820 milionů korun bouřit. Navzdory tomu 19. května ministr Chládek dotace posvětil. "Porada vedení doporučila neměnit názor Národní rady pro sport a jí doporučené dotace schválila," informovala o tom Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Ve středu už ale zase bylo všechno jinak. Holeček, předseda sněmovního podvýboru pro sport, přiměl Chládka k tomu, aby se rozdělení peněz ještě zrevidovalo.

Sedmimilionový plot pro Černoška

"Nevěděl jsem, že tam došlo k nějakým sporům, ale pan poslanec Holeček mě požádal, abychom některé věci ještě prověřili. Domluvili jsme se, že mi pošle seznam těch položek, které to podle něj vyžadují. Vrátíme je do Národní rady pro sport a budu chtít po předsedech jednotlivých sportovních svazů, aby se k nim náležitě vyjádřili," vysvětluje Chládek. S tím, že prověrka ještě zdaleka nemusí znamenat, že přiklepnuté dotace budou poté příslušným subjektům odňaty.

Co chce poslanec Holeček kromě tenisové haly v Hadamczikově areálu v Kravařích kontrolovat? "Zaujala mě tam položka 7 milionů na nové oplocení u tenisového klubu Prostějov. Dostal jsem zprávy, že současný plot kolem areálu se přitom jeví perfektně," říká Holeček. Za tenisovým klubem v Prostějově stojí Miroslav Černošek, dlouholetý specialista na inkasování státních dotací a sponzorských příspěvků od státních firem.

"Také by mě zajímalo, proč musí jít do hotelových pokojů v nymburském sportovním centru nové vybavení za 10 milionů korun," doplňuje Holeček.

Než budou zpochybněné položky zrevidovány, výplata dotací bude z ministrova rozhodnutí pozastavena. Což jistě nepotěší fotbalisty ve Znojmě, kteří si z dotace potřebovali do 30. června postavit nový stadion, aby vyhověli licenčním požadavkům Fotbalové asociace ČR.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

před 19 minutami

Superhrubá mzda má zmizet jen na dva roky

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na 24 měsíců, řekl České televizi premiér Andrej Babiš. Pouze dvouletou platnost tohoto opatření prosazoval prezident Zeman. Podle odborníků ale takový krok znepřehlední daňový systém. Zrušení superhrubé mzdy by znamenalo snížení daní z příjmu pro zaměstnance, protože by se základ daně snížil o platby povinných odvodů zaplacené zaměstnavatelem. Vláda se ke zrušení superhrubé mzdy zavázala v programovém prohlášení a mělo by k němu mělo dojít od příštího roku.

Další zprávy