Ministerstvo schválilo programy pro asi polovinu dotací na sport, rozdělit by se mělo 2,86 miliardy

ČTK ČTK
1. 12. 2017 15:52
Ministerstvo školství pro rok 2018 zatím schválilo nové programy pro sportovní kluby, reprezentaci, talentovanou mládež, významné sportovní akce a handicapované sportovce. Celkem by se v nich mělo předběžně rozdělit 2,86 miliardy korun, což je přibližně polovina plánované šestimiliardové částky na sportovní dotace v roce 2018. Částky se ještě mohou změnit při schvalování státního rozpočtu na příští rok, který začne projednávat nově složená Poslanecká sněmovna.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Na reprezentaci by mělo být k dispozici celkem 690 milionů korun, což je o 110 milionů korun více než letos. Talentovanou mládež by měl stát dotovat 580 miliony, což je o 40 milionů více než letos.

Celkem 1,2 miliardy by měly přímo z ministerstva školství získat sportovní kluby a tělovýchovné jednoty. Do programu na jejich přímou podporu bude nově zahrnuta i část peněz ze zrušeného programu IV určeného na provoz a údržbu sportovišť, z něhož letos většina klubů peníze nemohla získat.

O peníze mohou žádat kluby a tělovýchovné jednoty se členy od šesti do 23 let, takže na dotaci dosáhnou i vysokoškolské kluby. "Hlavní zacílení je pak na mládež ve věku 12-18 let, kde velká část sportovců předčasně opouštěla sport. Tento trend chce ministerstvo školství zastavit," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Ministerstvo tvrdí, že nebude příliš omezovat účel, na který budou peníze využity. "Tímto programem budou doručeny přímo klubům i peníze na provoz a údržbu, pokud je to pro ně prioritní výdaj," uvedl úřad.

Letos se na přímé financování klubů sešlo 4500 žádostí. Kluby si stěžovaly na pomalé vyřizování kvůli nedostatku úředníků na sportovním odboru ministerstva školství. O velké personální krizi hovořil na začátku listopadu na konferenci o financování sportu i náměstek ministra školství pro sport Karel Kovář.

Na příspěvek na pořádání významných sportovních akcí, jako jsou evropské či světové šampionáty nebo akce Světového poháru, je určeno celkem 300 milionů korun. Pokud akce nezíská vládní garanci, může být státní dotace maximálně 20 milionů korun.

Zvláštní kategorii v tomto programu má Grand Prix ČR silničních motocyklů v Brně, jejíž pořádání zajišťuje spolek složený ze zástupců města a kraje. Letos dostal tento závod dotaci 70 milionů korun, o stejnou částku plánuje žádat i pro příští rok.

Dotační programy zaměřené na činnost sportovních svazů a dalších sportovních organizací by měly být vyhlášeny v polovině prosince.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy