Íránský zápasník popraven. Proti trestu smrti protestovali sportovci, šéf UFC i Trump

Sport ČTK Sport, ČTK
12. 9. 2020 15:32
Íránská státní média oznámila, že byl vykonán trest smrti, který soud vynesl nad někdejším reprezentačním zápasníkem Navídem Afkarim za vraždu policisty při protivládních protestech v roce 2018.

Jeho případ vyvolal pobouření ve světě. K ušetření života 27letého sportovce mezi jinými vyzval Írán také americký prezident Donald Trump.

Afkari byl popraven "dnes ráno po provedení zákonných procedur a na naléhání rodiny oběti," citovala agentura AFP prohlášení generálního prokurátora provincie Fárs.

Afkariho advokátka na Twitteru napsala, že se teprve v neděli mělo uskutečnit setkání s rodinou oběti kvůli "žádosti o odpuštění", která by umožnila vyhnout se vykonání hrdelního trestu.

Afkari byl obviněn z ubodání příslušníka bezpečnostních sil při protivládních protestech ve městě Šíráz. Podle jeho advokátky neexistují důkazy o jeho vině, on sám podle své rodiny a aktivistů tvrdil, že byl k přiznání donucen mučením. Spolu s Navídem Afkarim byli za účast na demonstraci odsouzeni jeho dva bratři, jeden na 54 a druhý na 27 let vězení.

Řada aktivistů i zápasnických osobností z celého světa včetně šéfa organizace UFC Danyho Whitea zorganizovalo petici za záchranu Afkariho života, kterou podepsalo přes deset tisíc lidí.

"Připojili jsme se ke světu a jsme rozhořčeni nad rozsudkem smrti íránského režimu pro Navída Afkariho," uvedla například i mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová.

"Po účasti na pokojných protestech v roce 2018 byl mučen, aby vydal falešné přiznání," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy