Čeští horolezci uvízli na hoře v Karákóramu, záchrannou operaci komplikuje počasí

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2021 18:35
Jakub Vlček s Petrem Mackem a Pakistáncem Vadžídulláhem Nagrím jsou uvězněni na hoře Rakapoši (7788 metrů), která se nachází v pohoří Karákóram. Pakistánské úřady nyní organizují leteckou záchrannou operaci, tu ale minimálně do zítřka přerušilo nepříznivé počasí.
Jakub Vlček, Petr Macek a průvodce Wajid pod horou Rakapoši
Jakub Vlček, Petr Macek a průvodce Wajid pod horou Rakapoši | Foto: Facebook Jakub Vlček

Záchranný tým včetně nejméně dvou vrtulníků dnes čekal v blízkosti na zlepšení povětrnostních podmínek, aby se horolezce vydal hledat. Kvůli nepříznivému počasí a také lavině nedaleko třetího výškového tábora ale byla v neděli večer záchranná mise přerušena a pokračovat bude v pondělí.

"Lavina zablokovala zpáteční cestu. Kvůli špatnému počasí bylo riskantní pokračovat. Všichni jsou schovaní ve stanu a v pořádku. Záchranná akce bude pokračovat zase zítra," vzkázali horolezci přes Facebookový účet Jakuba Vlčka. 

Podle informací místních novinářů na Twitteru vrtulníky vysadily v základním táboře horolezce-záchranáře, kteří se skupině vydají na pomoc. Nepříznivé počasí však záchrannou operaci komplikovalo. "Armádní vrtulníky obnoví záchrannou misi zítra ráno," napsal dnes na svém Twitterovém účtu regionální list Pamir Times.

Také další zdroj obeznámený se situací na Facebooku potvrdil, že záchranná operace byla přerušena do pondělí kvůli nepříznivému počasí. Upozornil přitom, že s postupujícím časem narůstá riziko pro horolezce, protože údajně nemají dostatek potravin na to, aby delší dobu přežili v mrazech kolem minus 30 stupňů Celsia. Všichni tři horolezci jsou však podle zdroje zatím zdravotně v pořádku.

Trojice horolezců úspěšně zdolala 7788 metrů vysoký vrchol v pátek, poté začala sestupovat do tábora. Během večera poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do obtíží.

"Byl jsem s těmito dvěma horolezci v kontaktu naposledy v srpnu. Radili jsme jim, jak požádat o povolení k výstupu na horu nad 6000 metrů a ohledně prodloužení víz. Pak už jsem s nimi v kontaktu nebyl. V neděli jsem mluvil s bratrem průvodce, který je doprovází, když s ním ztratil kontakt. Den poté nám potvrdil, že kontakt opět navázali. O průběhu záchranné operace zjišťujeme další podrobnosti," sdělil ČTK Antonín Hradilek, zástupce českého velvyslance v Islámábádu.

Také české ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK uvedlo, že ambasáda byla se dvojicí českých horolezců několikrát v kontaktu již dříve. "Případem se zabýváme a jsme připraveni poskytnout konzulární pomoc i veškerou součinnost místním úřadům," sdělila česká diplomacie.

Podle reportéra Geo News jsou všichni tři horolezci v pořádku. Musí sestoupit níž, zhruba do 6000 metrů, aby se k nim dostal armádní vrtulník. V nadmořské výšce, kde se nacházejí, už se vrtulník nemůže bezpečně pohybovat. Podle agentury AP trojice horolezců uvázla v táboře číslo tři na hoře Rakapoši.

"Kluci při sestupu uvázli v 6 900 metrech. Záchranná mise začne brzy po dotankování helikoptéry," informoval v neděli odpoledne facebookový účet Jakuba Vlčka. "Horolezci byli požádáni, aby se pokusili sestoupit do 6 000 metrů, protože helikoptéry nemusí být schopny letět do 6 900 metrů kvůli špatnému počasí. Wajid, Petr a Kuba jsou v dobrém zdravotním stavu," dodává zpráva na Vlčkově účtu. 

Ministr turismu regionální vlády Rádža Násir Ali Chán na Twitteru potvrdil, že vláda poskytla vrtulníkovou záchrannou službu, ale neuvedl, zda samotná záchranná operace začala. Chán rovněž napsal, že Češi šli na výstup bez vládního povolení, což označil za neetické. "Očekáváme od každého, kdo se vydává na takovou expedici, že dodrží zákony a nařízení v zájmu vlastní bezpečnosti a pocitu pohody v případě mimořádných událostí," zdůraznil ministr.

Místní média věnují značnou pozornost místnímu horolezci, Vadžídulláhu Nagrímu, který je teprve druhým Pákistáncem, který tuto horu zdolal.

Rakapoši je 27. nejvyšší hora na světě, leží v pohoří Karákóram. Místní ji také nazývají Dumani, matka mraků. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůře zdolatelných vrcholů, ze základního tábora na vrchol je potřeba překonat převýšení 5000 metrů. Poprvé horu pokořili Britové Mike Banks a Tom Patey v roce 1958.

Letos je to už druhá letecká operace na záchranu českých horolezců. Na konci května uvízli na nepálské sedmitisícovce Baruntse Marek Holeček a Radoslav Groh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy