Hokejisté: Měli jsme vyhrát. Mrzí nás to

SportPlus, ČTK
16. 2. 2006 18:06
Turín - První šok hokejového turnaje na OH přišel den po začátku. Postarali se o něj Češi, když nestačili na Švýcary. Uvnitř: FOTOGALERIE
Jaroslav Špaček (vlevo) gratuluje Jaromíru Jágrovi ke gólu v zápase se Švýcarskem. | Foto: Reuters

Výsledek 2:3 rozdělil hokejový národ.

Podle některých hvězdy soupeře podcenily, podle dalších je to teprve začátek a v podstatě o nic nejde. Jak to vidí samotní reprezentanti, kteří věří, že už podruhé na turnaji nezaváhají?

"Doufám, že jsme si to vybrali teď. Je to začátek. Teď máme den volna, zatrénujeme a pak vlítneme na Finy," burcoval tým Martin Straka, který ovšem jako jeden z mála přiznal, že český tým možná soupeře v úvodu utkání trochu podcenil. "Oni byli lepší, víc bojovali. Nedojížděli jsme je a oni měli šance," uvedl člen elitní české formace.

Na únavu se vymlouvat nechtěl. "O tom se nechci bavit. Každý to má stejné, Finové, Švédové, všichni. Vždyť oni jsou Švýcaři, my Češi! Takové zápasy se prostě musejí vyhrávat," pokračoval Straka.

Pořád o gól dole

Obránci Pavlu Kubinovi vadilo, že Češi museli stále stahovat náskok soupeře. "Byli jsme pořád dole o jeden gól. Snažili jsme se všichni podpořit útok, ale oni dobře bránili ve čtyřech lidech," vykládal Kubina. A co nevydařené začátky obou dosavadních zápasů? "Musíme začátky zlepšit. Náš výkon v první třetině nebyl stejně jako proti Německu ideální," dodal bek.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Čeští hokejisté ve druhém utkání na olympijském turnaji nestačili na Švýcarsko a podlehli 2:3. Přečtěte si referát ze zápasu a on-line reportáž, která vám nabídne všechny akce minutu po minutě.

Podle Kubiny byli hokejisté na herní projev Švýcarů připraveni. "Věděli jsme, že budou podobní Německu, že budou podobně bránit. Věděli jsme taky, že jsou lepší hokejově. Tyhle zápasy jsme měli vyhrát. Mrzí nás to," litoval Kubina, podle něhož by měli Češi zjednodušit přechod do útočné třetiny. "Někdy musíme puk nastřelit a nezkoušet to jen kličkami."

Laciné branky

Zpackaný zápas odehrál Jaroslav Špaček. V šesté minutě namazal Švýcarům na první gól, byl navíc i u další trefy Paterliniho. Švýcarský útočník se prosadil dokonce ve vlastním oslabení a před Vokounem přitom dostal mnoho prostoru k zakončení. "Byl to určitě zbytečný gól," zpytoval svědomí Špaček a k první trefě dodal: "Puk se nečekaně zastavil, ono to tady moc nejezdí, a pak už bylo pozdě."

Porážka může podle zadáka Edmontonu tým probrat. "Musíme se zamyslet. Udělali jsme hodně individuálních chyb, to je špatné. Musíme hrát jako kolektiv," řekl Špaček.#reklama

Příliš se nedařilo ani brankáři Tomáši Vokounovi, jenž vzal dvě ze tří inkasovaných branek na sebe. "Druhý i třetí gól byly laciné," smutnil.

Několikrát ale před ním chybovala celá obrana, občas jako by nefungovala komunikace mezi gólmanem a hráči před ním a došlo k pár nedorozuměním. "Je jasné, že se pro příští zápasy musíme zlepšit. Chyby dělá občas každý, dnes nás to bohužel stálo vítězství," přidal Vokoun, podle něhož se porážka na týmu nepodepíše: "Máme hodně zkušených hráčů, kteří vědí, že to nejdůležitější přijde až ve čtvrtfinále. Nemá cenu panikařit."

Klopýtnutí na cestě k úspěchu

Také historická zkušenost ale napovídá, že čeští hokejisté při zlatých taženích často klopýtali. Třeba loni se nakonec vítězný tým doslova protrápil základní skupinou. Švýcary porazil 3:1, Německo 2:0, přičemž v obou případech rozhodl utkání až v závěrečné třetině. Kazachstán loni porazil český výběr fotbalovým výsledkem 1:0. V osmifinálové skupině pak mužstvo nestačilo na Rusy. Přesto důležitá utkání zvládlo.

Při triumfu v roce 2001 zase v základní skupině sebrali Česku bod Němci po remíze 2:2. O rok dříve vyděsil hokejové fanoušky nezvykle těsný výsledek zápasu s Japonskem. Češi vyhráli "jen" 6:3 a komentáře tehdy také nebyly příliš lichotivé. Tehdy tým také prohrál s Finy v osmifinálové skupině 4:6. A výsledek? Zlato a obhajoba titulu.

O rok dříve při triumfu v norském Lillehammeru zase český celek zcela vybouchl v utkání čtvrtfinálové skupiny s Ruskem. Jednoznačná porážka 1:6 ale tým na cestě za titulem nezastavila.