Hokejisté Lotyšska zaskočili USA

15. 2. 2006 23:29
Turín - Hokejisté Lotyšska se dnes postarali o první překvapení olympijského turnaje v Turíně, když uhráli se Spojenými státy americkými remízu 3:3. Obhájci stříbrných medailí ze Salt Lake City promarnili dvoubrankový náskok, ale na obrat týmu kouče Leonindse Beresněvse odpověděl v 43. minutě Jordan Leopold.

Američané získali v polovině úvodní části rychle vedení 2:0. Nejdříve otevřel skóre v přesilové hře kanonýr New Jersey Gionta a za 54 minut překonal devětatřicetiletého veterána v lotyšské brance Irbeho Conroy. K obratu ale zavelel ve 14. minutě Niživijs, který se prosadil po asistenci beka Ozolinše.

Pro obránce Anaheimu to byl první zápas poté, co byl po šesti týdnech propuštěn z kliniky, kde se léčí pacienti ze závislosti na návykových látkách, nebo z poruch chování. Soutěžní zápas hrál Ozolinš naposledy na konci listopadu.

U zrodu vyrovnání stál opět Ozolinš, po jehož akci skóroval v 36. minutě v přesilové hře Tribuncovs. Za 40 vteřin dostal Lotyšsko dokonce do vedení Vasiljevs, v úvodu závěrečné části ale smazal náskok bek Leopold.

Američané si vytvořili několik šancí, ale na vítězství již nedosáhli. Spravit chuť si mohou ve čtvrtek od 21:00 proti Kazachstánu, Lotyši nastoupí o čtyři hodiny dříve proti Slovensku.

Výsledek - skupina B: Lotyšsko - USA 3:3 (1:2, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Niživijs (Ozolinš), 36. Tribuncovs (Ozolinš, Niživijs), 36. Vasiljevs (Lavinš) - 10. Gionta (Liles, Gomez), 11. Conroy, 43. Leopold (Hedican, Conroy). Rozhodčí: Favorin (Fin.) - Gemeinhardt (Něm.), Miller (Kan.). Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. Diváci: 7851.

Lotyšsko: Irbe - Rekis, Skrastinš, Ozolinš, Tribuncovs, Lavinš, Redlihs, Saviels, Pujacs - Pantelejevs, Cipruss, Cipulis - Tambijevs, Niživijs, Semjonovs - Ankipans, Mamonovs, Vasiljevs - Ziedinš, Berzinš, Redlihs. Trenér: Leonids Beresněvs.

USA: Grahame - Hatcher, Leopold, Hedican, Schneider, Chelios, Liles, Rafalski - Tkachuk, Modano, Rolston - Gionta, Gomez, Guerin - Knuble, Drury, Conroy - Parrish, Weight, J. Blake - Cole. Trenér: Peter Laviolette.