Historický úspěch českého jezdectví: Prague Lions triumfovali v Miami

Sport Sport
9. 4. 2018 6:38
Český tým ovládl týmovou soutěž prestižní série Global Champions League, k vítězství ho vedla bezchybná Anna Kellnerová.
Anna Kellnerová při GCHL v Miami
Anna Kellnerová při GCHL v Miami | Foto: Josef Malinovský/CET

Miami/Praha - České jezdectví slaví historický úspěch. Tým Prague Lions v čele s Annou Kellnerovou ovládl v Miami druhý podnik letošního ročníku nejprestižnější světové série v parkurovém skákání Global Champions League.

Teprve dvaadvacetiletá česká jezdkyně měla na senzačním triumfu zásadní podíl, když ani jednou nechybovala. Spolu s ní hájil barvy Prague Lions Nizozemec Gerco Schröder. "Neuvěřitelné. Naprosto senzační pocit," svěřila se Kellnerová na stránkách Czech Equestrian Teamu.

Pražským Lvům vyšla už čtvrteční úvodní část, v níž Kellnerová v sedle Classica ani jednou nechybovala na překážkách a připsala si jediný trestný bod za překročení času, Schröder s koněm Clock´s London inkasoval pět trestných bodů za jednu shozenou překážku a rovněž jeden bod za čas. Se šesti trestnými body patřila Prague Lions třetí příčka.

V sobotním kole Kellnerová opět zvládla parkur čistě, totéž se povedlo i Schröderovi, a přestože si oba znovu připsali penalizaci za překročení časového limitu, ujal se pražský tým vedení. Po čtvrtku druzí jezdci ekipy Scandinavian Vikings i vedoucích Monaco Aces následně chybovali, a tak mohla propuknout obrovská radost českého celku.

"Je to úžasné. Nechci říct, že to nikdo nečekal, ale nastupovali jsme ze třetího místa. Skončit na pódiu a ještě k tomu vyhrát bylo naprosto neuvěřitelné," jásala Kellnerová.

Jak si povedou poslední konkurenti, přitom naživo nesledovala. "Když jsem vyšla z parkuru, koukala jsem na Gerca Schrödera a pak jsem vyklusávala Classica. Jelikož je tady hodně teplé počasí, chtěla jsem, aby se uvolnil a měl čas pro sebe, tak jsem ostatní jezdce nesledovala. Myslela jsem, že jsme skončili druzí, ale pak za mnou běželi, že jsme první. Ve snu by mě nenapadlo, že by se to mohlo podařit! Byl to velký šok a neuvěřitelná radost," líčila česká jezdkyně.

Prague Lions tak skvěle vychází úvod sezony, která vyvrcholí v prosinci v české metropoli při Global Champions Prague Play Offs. Nejlepším jezdcům ročníku půjde v O2 aréně o prémie ze souhrnné dotace v rekordní výši 12 milionů eur. Pražský celek je po devátém místě z úvodního dílu seriálu v Mexiku a vítězství v Miami na průběžném druhém místě celkového hodnocení.

"Nesmíme zapomenout, že jsou to teprve druhé závody a sezona je ještě dlouhá," upozornila Kellnerová. "Samozřejmě se budeme snažit podávat co nejlepší výkony na všech závodech, ale ještě se toho může stát hodně. Musíme zůstat maximálně motivovaní," doplnila.

Série Global Champions League pokračuje od 20. dubna v Šanghaji, kde se v barvách Prague Lions představí kromě Kellnerové také druhý český jezdec Aleš Opatrný a Belgičan Niels Bruynseels. "Těším se, že tam s nimi budu moct být. Budeme brát jiné koně, jelikož první závody byly opravdu hodně náročné psychicky i fyzicky," uzavřela Kellnerová.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy