Dva čeští lezci stanuli na vrcholu krásné hory. Everest dneška prvovýstup nedovolil

yac yac
20. 7. 2021 16:01
Dva čeští horolezci o víkendu vystoupali na Gašerbrum II, jednu ze čtrnácti světových osmitisícovek. Naopak nejvyšší dostupná dosud nevylezená hora světa, pákistánská Muču Kiš, český pokus o prvovýstup odvrátila.
Pavel Burda, jeden ze tří horolezců, kteří stanuli na vrcholu Gašerbrumu II.
Pavel Burda, jeden ze tří horolezců, kteří stanuli na vrcholu Gašerbrumu II. | Foto: Archiv Pavla Burdy

Gašerbrum II, jehož název zní v doslovném překladu "krásná hora", je s 8035 metry třináctou nejvyšší horou planety.

Na jeho vrchol se v neděli podívali tři horolezci z výpravy tuzemského Expedition clubu: Češi Martin Ksandr a Pavel Burda společně se Slovákem Jozefem Zajacem. 

Na vrchol se dostali v neděli po osmi a půl hodinách lezení z posledního výškového tábora. Cestu jim přitom komplikoval silný vítr i nesnadný terén.  

"Vrcholová pyramida byla tricky (záludná, pozn. redakce), nebyl tam žádný fix a bylo to relativně technické v 8000 metrech. Jinak samozřejmě bez kyslíku," vzkázali horolezci přes facebookové stránky své expedice. 

Gašerbrum II zdolala jako první rodačka z Československa Dina Štěrbová v roce 1988, celkem na vrcholu stanulo v součtu s nedělním výstupem už 22 Čechů.

Muču Kiš odolala

Českému pokusu naopak o víkendu odolala rovněž pákistánská Muču Kiš, která je s 7453 metry nejvyšší legálně dostupnou nevylezenou horou světa, pročež se jí také někdy přezdívá "Everest dneška". 

Muču Kiš

Spojení "legálně dostupná" je velice podstatné. Na pomezí Bhútánu a Číny stojí ještě o pár desítek metrů vyšší hora, na jejíž vrchol rovněž lidé ještě nevylezli, ale na tu je z náboženských důvodů lezení zakázáno. A tak horolezecký svět uznává jako nejvyšší dosud nedobytý vrchol právě Muču Kiš.

Nejvýše se z pětičlenné výpravy vyšplhali Tomáš Petreček a Pavel Kořínek, který se o dobytí vrcholu pokoušel už loni. I tentokrát ale musel svůj záměr alespoň na čas odložit. 

"Dnes jsme měli v planu přejít hlavní hřeben. Vyrazili jsme ale až v osm ráno, do té doby hodně foukalo a sněžilo. Po pěti hodinách chůze po pás ve sněhu, kdy jsme udělali asi 250 metrů, jsme se rozhodli otočit zpátky do C3. Miliarda sněhu! Potřebujeme frézu! Jsme zpět v C3," vzkázal v sobotu Kořínek. 

Téhož dne pak padlo rozhodnutí tento pokus o výstup na vrchol vzdát. "Dnes jsme to museli definitivně otočit. A i podle toho, jak vypadal sestup, to bylo nejspíš dobré rozhodnutí. Dlouhý sestup prudkých stěn nám dal zabrat. Sestupovali jsme hlavně přes skály, abychom se vyhnuli lavinám. Minimálně 20 slanění, traverz vodopádu, několikrát se nám seklo lano, prostě dobrodrůžo!" vzkázal přes svůj osobní profil Petreček.

Výstup české expedice na Muču Kiš
Výstup české expedice na Muču Kiš | Foto: Aktuálně.cz

Zdali se výprava pokusí o ještě jeden výstup na vrchol, zatím není jasné. Jednak kvůli počasí, ale také kvůli tomu, že původní plán počítal s návratem do Čech s koncem měsíce.  

Oba zmínění horolezci se navíc potýkají s následky prvního výstupu. "Jsme spálení, rty na maděru, deset kilo dole, příjemně unavení. Na delší dobu lezecky uspokojeni, totálně vyždímáni od adrenalinu. A taky konečně bez batohu, ten můj vážil 24 kg," dodal Petreček. 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy