Nejlepší rovinový dostih historie? Do Chuchle se v září chystají kultovní Ir a další koňské hvězdy

mca mca
31. 5. 2018 15:22
Irský valach Gordon Lord Byron je největší hvězdou, která se chystá na podzimní Evropský pohár žokejů ve Velké Chuchli.
Loni vyhrál EJC Leram Million domácí ryzák Ultimate Fight s francouzským žokejem Vincentem Cheminaudem.
Loni vyhrál EJC Leram Million domácí ryzák Ultimate Fight s francouzským žokejem Vincentem Cheminaudem. | Foto: fotovolf.com - Václav Volf

Praha - Doma v Irsku je Gordon Lord Byron už dávno kultovním koněm. Mary a Morgan Calahanovi ho kdysi kupovali za pouhých 2000 eur, protože o nevzhledného hnědáka nikdo jiný neprojevil zájem. Dnes desetiletý valach se ale vypracoval v hvězdu první velikosti. Procestoval Evropu, Dubaj, Hongkong i Austrálii a svými úspěchy na nejvyšší světové scéně dodal sílu svým majitelům překonat rakovinu.

Nyní se Gordon Lord Byron chystá do Prahy. Trenér Tom Hogan ho ve čtvrtek přihlásil do hlavního dostihu Evropského poháru žokejů, který se poběží 22. září na závodišti ve Velké Chuchli.

Čtvrtý ročník akce, na kterou pořadatelé zvou špičkové žokeje z mnoha zemí Evropy, má našlápnuto stát se nejlépe obsazeným rovinovým mítinkem v české historii. Po zvýšení dotace hlavního dostihu EJC Leram Million z 1,6 na rekordních 2,6 milionu totiž projevily zájem o účast velké stáje ze západní Evropy.

"Jsme nadšení, přihlášky slibují zážitek, jaký v našich rovinových dostizích nepamatujeme. Na špičkových koních navíc budou sedět neméně velká žokejská jména," konstatoval za pořadatele Milan Baraník.

K definitivnímu potvrzení účasti a uzavření startovních listin dojde v polovině září. "Už samotný fakt, že cestu do Prahy seriózně zvažují velké evropské stáje, je ale obrovský úspěch, který zvyšuje prestiž a publicitu českých dostihů," dodali pořadatelé.

Kromě Gordona Lorda Byrona byli do EJC Leram Million přihlášeni také tříletý britský hřebec Fighting Irish, který loni vyhrál prestižní Criterium de Maisons-Laffitte v Paříži a nyní se připravuje na červnový královský mítink v Ascotu. Známým jménem je šampion německých sprinterů Shining Emerald, spolu s dalšími Němci jsou zastoupeny i stáje ze Slovenska, Rakouska či Španělska.

Špičková startovní pole by se měla sejít také v dalších vrcholných dostizích dne, které se poběží shodně o 600 tisíc korun a v nichž se představí kompletní domácí špička včetně nejlepšího tuzemského mílaře Wirelesse a celé řady klasických vítězů z posledních čtyř sezon.

"Nemyslíme si, že by čeští koně měli být do počtu. Naše stáje v poslední době vozí velké úspěchy zejména z Francie a Německa, není tedy důvod bát se srovnání s kvalitními cizinci na domácí půdě," dodal Baraník.

Evropský pohár žokejů se konal ve Velké Chuchli už třikrát, v minulých letech do Prahy přijeli hvězdní jezdci jako Ital Cristian Demuro nebo Francouzi Gérald Mossé a Vincent Cheminaud.

Princip poháru zůstává stejný. Pořadatelé oslovují špičkové mezinárodní žokeje, z jejich seznamu si pak stáje vybírají jezdce pro své koně. Právo první volby bude mít vždy majitel nejvýše postaveného koně podle handicapu. Do menších rámcových dostihů se jezdecké obsazení losuje.

V předchozích ročnících zvítězili zmiňovaný Demuro, Kazach Bauyržan Murzabajev a Francouz Thomas Huet.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy