Další smrt v Himálaji. Čech nezvládl výstup na Everest

Sport Sport, Red Spo
20. 5. 2009 10:25
Věslav Chrząszcz se neprobudil ze spánku
Horolezec nezvládl výstup na Everest
Horolezec nezvládl výstup na Everest | Foto: Reuters

Káthmándú/Ostrava - Už druhý český horolezec letos zahynul v Himálaji. Po Martinu Minaříkovi, jenž se ztratil na Annapurně, nezvládl výstup na Mount Everest, nejvyšší horu světa, Věslav Chrząszcz.

Sedmačtyřicetiletý horolezec z Karviné chtěl spolu s Milanem Pěgřímkem zdolat Mount Everest severní stranou bez kyslíkových přístrojů.

Pokus s názvem "Fárání na Everest" brali zaměstnanci Ostravsko-karvinských dolů a amatérští horolezci podle svých slov jako recesi. Začali totiž už na dně dolu Paskov v hloubce 1156 metrů - chtěli tak překonat celkem deset kilometrů.

Čtěte dále: Operace Annapurna: Čech je nezvěstný, záchrana odvolána

Chrząszczovi se však v Himálaji udělalo zhruba v sedmi tisících výškových metrech špatně a ráno se už ve stanu neprobudil. Potvrdil to předseda oddílu TJ Baník Karviná Josef Weisser.

"Na to, co se stalo, to může a nemusí mít vliv. S kyslíkem je to bezpečnější, ale finančně náročnější. A není to takový sportovní výkon. Je to prostě věcí přístupu," vysvětlil Weisser agentuře ČTK.

Zda bude Pěgřímek ve výstupu pokračovat, není jisté.

Přelom května a června je pro zdolávání himalájských vrcholů příhodný. Na Mount Everest stoupají další dvě české výpravy - čtveřice z Nového Jičína a dvojice Libor Uher - Petr Mašek. Tři účastníci Uhrovy expedice se museli kvůli zdravotním potížím vrátit domů.

Zesnulý Chrząszcz měl za sebou spolu s Pěgřímkem už výstup na Šisa Pangmu, což je jedna z nejnižších osmitisícovek.

Tu zdolali v roce 2005 bez kyslíkových přístrojů. Ovšem i tehdy expedici poznamenala tragédie: Z pětičlenné výpravy se vrátili jen čtyři. Poslední horolezec Petr Očko zahynul. Poslední českým neštěstím na Mount Everestu byla smrt Libora Kozáka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy